Zvýšení důchodu od září. O kolik a pro koho?

Názor
Právě probíhá druhá mimořádná valorizace důchodů z důvodu vysoké inflace. Valorizace je navázaná na zářijovou splátku důchodu tudíž část důchodců už zvýšený důchod dostala a část ho dostane v následujících dnech. Zvýší se všechny státní důchody? A jaký vliv na zvýšení důchodu má zaměstnání v penzi?
Od září se zvýší všem příjemcům státního důchodu procentní výměra důchodu o 5,2 procenta, základní výměra zůstane stejně vysoká. Ilustrační foto: Pixabay.com

Státní důchody se skládají ze základní a procentní výměry. Základní výměru mají všichni příjemci důchodu stejně vysokou a v roce 2022 dosahuje 3 900 korun. Částka procentní výměry důchodu zohledňuje individuální průběh pojištění důchodce.

Od září se zvýší všem příjemcům státního důchodu procentní výměra důchodu o 5,2 procenta, základní výměra zůstane stejně vysoká. Například průměrný starobní důchod ve výši 17 299 korun se po zářijové mimořádné valorizaci zvyšuje na 17 996 Kč.

PSALI JSME:
Důchodci letos výrazně porazí inflaci. Průměrná starobní penze vzroste o 4,4 procenta nad inflaci

Mnozí starobní důchodci si přivydělávají, nejčastěji na některou z pracovních dohod nebo na zkrácený úvazek. Vlastní příjem přitom nemá žádný vliv na mimořádnou valorizaci. K zářijovému zvýšení důchodu dojde automaticky, přičemž se vůbec nezohledňuje, zdali příjemce důchodu pracuje či nikoliv.

Ze zákona se zvyšují všechny státní důchody, tedy i předčasné, invalidní nebo pozůstalostní důchody. Na mimořádnou valorizaci mají nárok i penzisté pobírající třicetitisícový důchod, procentní sazba zvýšení důchodu je ve všech případech stejně vysoká.

Autorka je vedoucí oddělení penze společnosti Freedom Financial Services
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vývoj životní úrovně důchodců letos rekordně předčí vývoj životní úrovně pracujících

Zavřít reklamu ×
  1. No to se teda předali o pár šlupek ty poslanecký vyžírky.Hlavně že maj pro Ukrajince.Důchodcům měli přidat alespoň každý měsíc 15 000 KČ na důstojnější život.

    • To myslíte vážně? Není problém aby jste těch 15 000 tisíc měla. Běžte na brigádu a když to už nejde, měla jste si našetřit.

  2. Bohužel,důchodci svojí „neuváženou“ volbou „pětikolky“ pted rokem poškodili především sebe….Důchodci nejvíc odskáčou zdražení energií a potravin. Já jsem ještě v kondici a mohu si udělat dřeva na 10 zim a do Polska jezdím nakupovat potraviny a benzín.

  3. Je smutné že si důchodci musí přivydělávat k důchodu když jim důchod nestačí. Je to boj o přežití? I to se dá závidět.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB