Zvýšení úrokových sazeb podle šéfa ČNB představuje mimořádný krok

Názor
Bankovní rada České národní banky na své tiskové konferenci, jež následovala po dnešním razantním zvýšení repo sazby a jeden a čtvrt procentního bodu, v zásadě potvrdila, že je připravena zvýšit přechodně své úrokové sazby nad dlouhodobý neutrál, jenž byl dosud vnímán zhruba v intervalu 2,5 až 3 procenta.
Guvernér centrální banky Jiří Rusnok konstatoval, že dnešní zvýšení repo sazby o jeden a čtvrt procentního bodu představuje mimořádný krok. Foto: ČNB

Čerstvá čtvrtletní prognóza naznačuje, že se repo sazba může nejpozději v prvním čtvrtletí 2022 dostat nad tři procenta poté, co byla na dnešním zasedání v nečekaně razantním kroku zvýšena na úroveň 2,75 procenta.

Česká národní banka (ČNB) se snaží stabilizovat dlouhodobější inflační očekávání v oblasti inflačního cíle v situaci, kdy její čerstvá prognóza naznačuje, že se meziroční inflace v prvním čtvrtletí 2022 může vyšplhat do oblasti sedmi procent.

Pokud ale půjde vývoj v souladu s prognózou, tedy že růst úrokových sazeb přispěje mimo jiné k posílení kurzu koruny, což by byl též protiinflační faktor, tak by se úrokové sazby mohly počínaje druhým čtvrtletím 2022 začít postupně snižovat s návratem repo sazby do intervalu dvě a půl až tři procenta zhruba v první polovině roku 2023.

PSALI JSME:
Centrální banka šokovala extrémním růstem úrokových sazeb

Tisková konference po listopadovém zasedání bankovní rady potvrzuje, že bankovní rada zůstává rozdělena v otázce interpretace povahy a závažnosti aktuálních cenových tlaků. Dva členové bankovní rady i nadále interpretují cenové talky jako přechodné a mimo efektivní dosah nástrojů měnové politiky.

Většina členů bankovní rady ale v souladu s prognózou ČNB vnímá potřebu měnové podmínky výrazněji zpřísnit skrze zvýšení úroků, na něž by mělo navázat také posílení kurzu koruny.

Guvernér centrální banky Jiří Rusnok konstatoval, že dnešní zvýšení repo sazby o jeden a čtvrt procentního bodu představuje mimořádný krok, tiskové prohlášení bankovní rady nicméně deklaruje vůli pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb v souladu s vyzněním čerstvé prognózy z dílny centrální banky.

Vyznění čerstvé prognózy z dílny ČNB naznačuje, že repo sazba může nejpozději v prvním čtvrtletí 2022 vzrůst zhruba na úroveň 3,25 procenta, v průběhu druhého čtvrtletí 2022 by ale mohl nastat obrat ve směru postupného snižování úrokových sazeb.

PSALI JSME:
ČNB skokově utahuje svou měnovou politiku

Důležitý ale bude vývoj inflačních očekávání v ekonomice, vývoj kurzu koruny a například také výhled rozpočtové politiky nové vlády, jež by v mezidobí měla být zformována.

Čerstvá prognóza ČNB pro vývoj tržních úrokových sazeb (PRIBOR) naznačuje, že v první polovině roku 2023 by se repo sazba mohla nacházet v pásmu 2,5-3 procenta, respektive spíše u spodního okraje uvedeného intervalu. Vývoj za poslední týdny ale ukazuje, že pohyb na úrokových sazbách může být hektický.

ČNB zároveň zdůrazňuje svůj úkol hájit cenovou stabilitu v české ekonomice ve smyslu ukotvení dlouhodobějších inflačních očekávání v oblasti inflačního cíle, tedy v oblasti dvou procent – tam by se inflace v české ekonomice měla dle čerstvé prognózy ČNB vrátit v roce 2023.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB bude pokračovat v rychlém utahování měnové politiky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB skokově utahuje svou měnovou politiku

Česká národní banka (ČNB) dnes rozhodla o dalším zvýšení základní repo sazby, a to o výrazných 125 bazických bodů, z 1,50 na 2,75 procenta. To bylo nad všemi odhady, když konsensus analytiků činil 75 bazických bodů …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB