Zvyšování minimální mzdy je dalším krokem mimo ekonomickou realitu

Názor
Nová ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navazuje na svou předchůdkyni Michaelu Marksovou (obě ČSSD) a podporuje v souladu s odbory nesmyslné a příliš rychlé stupňování požadavků na růst minimální mzdy. Ta se nyní může vyšplhat podle návrhu Českomoravské konfederace odborových svazů až na polovinu průměrné mzdy.
Samotná minimální mzda se týká jen malé skupiny pracovníků. Potíž je však v tom, že se v naší ekonomice podle minimální mzdy vypočítává takzvaná zaručená mzda. Foto: Pixabay

Politici v křesle ministra práce a sociálních věcí opět ignorují ekonomickou realitu. Lepší by bylo, kdyby namísto úředníků hrajícími si se statistikami a s předvolebním populismem rozhodovali lidé se zkušenostmi z reálné ekonomické praxe.

Nedocházelo by k situaci, kdy odbory ruku v ruce s ministryní práce a sociálních věcí navrhují růst minimální mzdy až na 50 procent průměrné mzdy. Podle mého názoru by se mělo jednat nanejvýš o 40 procent. Anebo by ji šlo navázat na medián platů v hospodářství. Pak by to mohlo být oněch 50 procent. Zavedení mechanismu, který bude minimální mzdu určovat, je pak krokem správným směrem. Neměl by se ale vázat pouze na dva roky staré ukazatele, situace v ekonomice už v tu dobu může být zcela odlišná.

Samotná minimální mzda se týká jen malé skupiny pracovníků. Potíž je však v tom, že se v naší ekonomice podle minimální mzdy vypočítává takzvaná zaručená mzda. Pokud zaručená mzda roste neúměrným tempem, dojde k ohrožení pracovních míst, zejména těch nejméně kvalifikovaných. Takoví zaměstnanci často nevytvoří dostatečnou přidanou hodnotu nutnou k pokrytí nákladů na jejich odměnu.

Ministryně Jana Maláčová zároveň tlačí na růst platů ve státní sféře. Nebere přitom na vědomí jejich výkon nebo aktuální ohodnocení, opět jen populisticky slibuje plošný růst měsíčních platů.

Namísto tlaku na neúměrné zvyšování mezd by mělo ministerstvo práce a sociálních věcí hledět jiným směrem. Například by se mělo zaměřit na zefektivnění úřadů práce. V současné situaci, kdy máme rekordně nízkou nezaměstnanost, by úřady měly lépe pracovat s registrovanými uchazeči. Tak, aby je opravdu dostaly do práce. Více než 231 tisíc nezaměstnaných je totiž zarážející počet. Zvláště když tuzemští zaměstnavatelé nabízejí přes 300 tisíc volných pracovních míst.

Autor je managing partner personálně-poradenské společnosti Devire
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×
  1. Nejvíc keců proti minimální mzdě mají lidé kteří nikdy nedrželi lopatu v ruce tedy fyzicky nikdy nepracovali živí se pouze tlacháním a matematických výpočtů ovšem ty Vám silnice neopraví chleby neupečou a odpadky neuklidí je tady sporné jaká činnost pro občany je přínosnější a která by měla být lépe placená.Pokud se Vám tady zadá,že uklízečka, popelář má moc peněz tak ta místa zrušte a ten chlív v kanceláři si po sobě uklízejte sami .Já si spíš myslím,že by se měli vyházet nepotřební úředníci pisálkové,statistici a personálně-poradenské společnosti

    • Naprosto souhlasím. Pokřivení ekonomični „odborníci“nejspíš hodně mladí absolventi té „nejsprávnější“ liberální ekonomie, bez zážitků chudoby a nedostatku vykřikují něco o nepotřebnosti statutu minimální mzdy a při tom neustále kvákají o potřebnosti reforem a tím platit za všechno, na co sami mají. Sami by měli nejdřív zažít minimálně několik roků, co je žít za minimální mzdy třeba za fyzickou práci třeba v noci nebo po vykopnutí ze zaměstnání z důvodu zdraví nebo věku, než by o čemkoliv takovém vůbec pochybovali.

  2. Autor je zjevně teoretik mající navíc příjem vysoko nad průměrnou mzdou. Zjevně nikdy nepracoval a dokonce ani nebyl v žádném provoze, kde se pracuje za minimální mzdu – respektive tam, kde zaměstnavatel vyplácí na pracovní smlouvu pouze minimální mzdu a zbytek na dohodu o provedení práce. Tato podvodná praxe je častější než si myslíte, a dotyčným pracovníkům zvyšování minimální mzdy pomáhá – nikovil pokud jde o výši celkového příjmu, ale o návaznosti typu výše budoucího důchodu, náhrady za dovolenou, případná výše podpory v nezaměstanosti apod. Navíc se v těchto početných případech zvyšuje s minimální mzdou příjem do státního rozpočtu a odváděné pojistné – a nejde jen o pár tisíc případů. Zkuste se někdy na tu realitu přijít z teplé kanceláře osobně podívat.

  3. Toto může hlásat jedině lump typu Dlouhý nebo jak se ten neúspěšný darmožrout jmenuje . Každý takový člověk by měl žít za minimální mzdu jak hlásá. Jelikož je lhář dohlížel by na něj stát ,aby si nepřikrádal jak to tyto lidé umí. Ubohý východ co dodat.

  4. Víte co mě opravdu pobaví poslanci,když jsem včera ve zprávach viděl že si zvíši platy o další nehoráznou sumu tak se musím smát jaký jsou to hadi,lidem nic,ale sobě si přidáme ranec 🙂 popřípadně lidem hodíme nějaké drobky a budou držet zobák.Opravdu tohle chcete ? lidi vzpamatujte se přestante chodit k volbám ani jedna strana co tam je není pro nás smrtelníky.Pokud je nechceme vyházet všechny do jednoho tak nemá smysl někoho volit,ale sabotovat veškerou tkzv demokracii.Máme dvě možnosti nic nedělat nebebo je jít vyházet a nechat všechny pozavírat a lidí je mnohem více než policie,která je bude chránit a které se to vrátí dvojnásob.Je mě zle z celého systému jak to tady funguje korupce,uplatky a když seš bohatej jsi nedotknutelný máte šmejdi štěstí že nejsem president všechno bych to rozpustil a začal od začátku s lidma co si zaslouží úctu,pochvalu a dobrý život,ale nikdo z vlády nedokáže zaručit a ani dát.Jenom tlachaj a tlachaj neustále se vymlouvají je to k pláči jak na normálni lidi kašlou.Češi se už jednou zbavili okovů komunistů,nemyslíte si že je čas opravdu pro pořádnou odvetu dnešních politických stran a to bez rozdílu je všechny sesadit z jejich trůnu.

  5. Nechápu co tu řešíte ,vdyt těm nahoře je to úplně jedno …. v tomhle státě se stejně spravedlnosti nikdo nedočká …….

  6. Mám ve strojírenské firmě svářeče, nástrojaře, zámečníky, montéry ocelovýchkonstrukcí a ti mají měsíčně, za asi 170 hodin práce, okolo 28.000 Kč hrubého. K tomu nějaké benefity, samozřejmě za všechny odvádím 34% sociální a zdravotní pojištění. Pak mám na hale jednoho nedoučeného mladého klučinu a ten má minimální mzdu, což je v roce 2018 měsíčně 12.200Kč hrubého ale opět zase za něho platím odvody 34procent sociální a zdravotní plus nějaké ty montérky, stravenky. školení, atd.. takže měsíčně mě vyjde na asi 18.OOOKč. Moc toho neudělá, zamete špony u soustruhu, donese svačiny ostatním, podrží svářeči kus při svařování. Z učiliště ho vyhodili za absence, zaplatil jsem mu svářecí kurs ale nedokončil ho. Pokud se minimální mzda v roce 2019 opět zvýší, tak mu dám výpověď. I ostatní zaměstnanci říkají, že: „je zadarmo drahej“… No, chtěl jsem mu pomoci, byl jsem vstřícný, ale nechci už živit někoho, kdo si opravdu svou prací na sebe nevydělá… Milan

  7. Správně,at´si ten chlívek po sobě uklízí sami, za ty peníze by to nikdo nedělal, je výsměch lidem….minimální mzda je ubohost…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení na americkém trhu práce pokračuje

Podle včera zveřejněné zprávy amerického institutu ADP se počet pracovních míst v soukromém sektoru v dubnu zvýšil o 742 tisíce, tedy nejvíce za posledních sedm měsíců. Tempo tvorby nových pracovních míst se tak …

Nejvyšší nezaměstnanost od roku 2017

Pandemie a s ní spojený lockdown ovlivňoval vývoj na českém trhu práce i v prvním čtvrtletí letošního roku. V důsledku poklesu ekonomiky se dál snižovala zaměstnanost, zatímco nezaměstnanost opět vzrostla.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru