Akcie Boeingu padají. Výrobce letadel čelí největší ztrátě ve své historii

Akcie výrobce letadel Boeing se dnes citelně propadají pod úroveň 200 dolarů za kus, poprvé od loňska. Odepisují 3,3 procenta. Důvodem je oznámená nejvyšší ztráta ve více než stoleté historii firmy. Ta v přepočtu do české měny činí za loňský rok takřka 260 miliard korun.
Akcie Boeingu padají. Výrobce letadel čelí největší ztrátě ve své historii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pádu akcií nezabránilo ani oznámení Evropská agentury pro bezpečnost letectví, že donedávna problémová letadla 737 Max mohou i v EU do vzduchu. Toto rozhodnutí znamená, že mohou létat i v Česku.

Letadla Boeing 737 Max se vracejí do vzduchu i jinde. V Kanadě tamní ministerstvo dopravy minulý týden po dlouhé revizi schválilo provoz letadel Boeing 737 Max.

Povolení kanadského ministerstva znamená, že daný model letadla může být v kanadském vzdušném prostoru využíván jak místními dopravci, tak zahraničními, například pro přelet.

PSALI JSME:
Šéf Boingu končí

Již dříve příslušné úřady rozhodly, že letadla mohou zpět do vzduchu v Brazílii, USA či Mexiku. Poprvé po uzemnění vzlétly už loni v první polovině prosince v Brazílii.

Návrat uvedených letadel do vzduchu znamená, že pro Boeing končí temná kapitola jeho historie. Tak rozsáhlé a dlouhé uzemnění svých letadel společnost ve své více než stoletých dějinách nepamatuje. Návrat letadel do vzduchu znamená, že se postupně zlepšují vyhlídky stran ziskovosti firmy.

Nicméně zotavení bude trvat ještě dlouho, neboť společnost současně poškozují dopady celosvětové pandemie koronaviru, která způsobila největší omezení letecké dopravy v jejích dějinách.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Problémový Boeing 737 Max se v Evropě vrátí do vzduchu v lednu

Zavřít reklamu ×
  1. Letadla a lodní doprava je největší škůdce životního prostředí. Čm více bude omezena tato doprava tím pro všechny lidi lépe…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.