
Zatímco velké dodavatelské společnosti plánují zdražit své tarify, vysoké ceny začínají přinášet problémy i některým dodavatelům, z nichž někteří již ohlašují konec činnosti. Nebo, jak potvrzuje případ alternativního dodavatele energií, společnosti Yello, došlo k vyčerpání nakoupeného limitu cenově výhodných megawatthodin.
Pro nadcházející topnou sezónu očekávají analytici navýšení cen energií pro domácnosti až o 20 %. Je za tím razantní nárůst cen na burze, který je způsoben jak obchodováním s emisními povolenkami, tak i čekáním na zprovoznění Nord Stream 2. Evropa se aktuálně potýká se sníženým objemem dodávek plynu do Evropy.
„Dlouho jsme dokázali držet ceny nízko, ale počínaje dnešním dnem jsme vyčerpali nakoupený limit cenově velmi výhodných megawatthodin. Proto jsme museli přistoupit k ohlášení, že aktuální ceny máme vyprodané. To znamená, že u nových kontraktů na dodávku plynu a elektřiny jsme již nuceni požadovat vyšší cenu,“ informoval dnes redakci Michal Kulig, ředitel společnosti Yello v ČR.
Stávající zákazníci mají podle něj stále garantované původní ceny. „Nechceme nikoho vystavovat kolísání cen, a proto pro každého potenciálního zákazníka připravíme nabídku na míru – na dobu určitou, ne na dlouhé období. Očekáváme totiž, že rozkolísané ceny na burze opět klesnou,“ uvedl Kulig.
To ostatně potvrzují i historická data: Ceny po dosažení svého vrcholu začnou postupně klesat. „Experti jsou v tuto chvíli přesvědčeni o tom, že ceny na burze na přelomu roku klesnou. Pokud si lidé zafixují ceny na další období při tomto extrémním růstu, budou v dalších letech výrazně přeplácet,“ sdělil redakci Robert Chmelař, zakladatel českého energetického startupu bezDodavatele.
Podle něj se při oznámeném zdražení ze strany dodavatele vyplatí nevýhodnou smlouvu vypovědět a sjednat si dodávky za velkoobchodní ceny, které přímo kopírují dění na trhu. Zákazníci tak platí při odběru přesně takovou cenu, jaká je na trhu.
„Ačkoli velkoobchodní neboli spotové ceny přirozeně kolísají v závislosti na aktuální nabídce a poptávce, z dlouhodobého hlediska jsou pro zákazníky nejpříznivější. Data ukazují, že k výkyvům docházet může, v dlouhodobém horizontu jsou ale průměrné spotové ceny výhodnější než běžné ceníkové tarify,“ uvedl Chmelař s tím, že podobný vývoj jako nyní se u cen elektřiny odehrál po roce 2018.
Velké energetické molochy se nyní podle alternativních dodavatelů ve velkém připravují na změny ceníků tarifů plynu a elektřiny. To pro domácnosti může znamenat růst nákladů na energie o tisíce korun ročně. Zatímco se očekává, že vývoj na trhu s energiemi se postupně obrátí a ceny začnou klesat, zdražení tarifů dodavatelů dočasné rozhodně nebude. V následujících měsících se očekává opětovné oživení dodávek plynu a jeho cena by tak měla klesnout.
Řadě českých domácností zdraží už od listopadu elektřina skoro o padesát procent. Například společnost Bohemia Energy totiž od 1. listopadu upravuje svůj ceník směrem vzhůru. „Firma zásobuje elektřinou bezmála 400 tisíc odběrných míst. Dalších 230 tisíc odběrných míst zásobují dceřiné firmy Bohemia Energy, a ty zdraží v podobném rozsahu,“ informoval hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.