Alternativní dodavatel energií Yello hlásí: Vyprodáno!

Svět aktuálně zažívá největší zdražování energií od otevření trhu s energiemi. Rostou ceny za elektřinu i plyn. Česko není výjimkou. Vzhledem k aktuálně panující turbulentní situaci, kdy ceny plynu a elektřiny na burze skokově rostou ze dne na den, se domácnosti i firmy snaží na poslední chvíli zajistit si lepší cenu na další období.
Změny ceníků tarifů plynu a elektřiny může pro domácnosti znamenat růst nákladů na energie o tisíce korun ročně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco velké dodavatelské společnosti plánují zdražit své tarify, vysoké ceny začínají přinášet problémy i některým dodavatelům, z nichž někteří již ohlašují konec činnosti. Nebo, jak potvrzuje případ alternativního dodavatele energií, společnosti Yello, došlo k vyčerpání nakoupeného limitu cenově výhodných megawatthodin.

„Dlouho jsme dokázali držet ceny nízko, ale počínaje dnešním dnem jsme vyčerpali nakoupený limit cenově velmi výhodných megawatthodin. Proto jsme museli přistoupit k ohlášení, že aktuální ceny máme vyprodané. To znamená, že u nových kontraktů na dodávku plynu a elektřiny jsme již nuceni požadovat vyšší cenu,“ informoval dnes redakci Michal Kulig, ředitel společnosti Yello v ČR.

Stávající zákazníci mají podle něj stále garantované původní ceny. „Nechceme nikoho vystavovat kolísání cen, a proto pro každého potenciálního zákazníka připravíme nabídku na míru – na dobu určitou, ne na dlouhé období. Očekáváme totiž, že rozkolísané ceny na burze opět klesnou,“ uvedl Kulig.

To ostatně potvrzují i historická data: Ceny po dosažení svého vrcholu začnou postupně klesat. „Experti jsou v tuto chvíli přesvědčeni o tom, že ceny na burze na přelomu roku klesnou. Pokud si lidé zafixují ceny na další období při tomto extrémním růstu, budou v dalších letech výrazně přeplácet,“ sdělil redakci Robert Chmelař, zakladatel českého energetického startupu bezDodavatele.

Podle něj se při oznámeném zdražení ze strany dodavatele vyplatí nevýhodnou smlouvu vypovědět a sjednat si dodávky za velkoobchodní ceny, které přímo kopírují dění na trhu. Zákazníci tak platí při odběru přesně takovou cenu, jaká je na trhu.

PSALI JSME:
Zemní plyn pro české domácnosti výrazně zdraží. Rusko omezuje své dodávky

„Ačkoli velkoobchodní neboli spotové ceny přirozeně kolísají v závislosti na aktuální nabídce a poptávce, z dlouhodobého hlediska jsou pro zákazníky nejpříznivější. Data ukazují, že k výkyvům docházet může, v dlouhodobém horizontu jsou ale průměrné spotové ceny výhodnější než běžné ceníkové tarify,“ uvedl Chmelař s tím, že podobný vývoj jako nyní se u cen elektřiny odehrál po roce 2018.

Velké energetické molochy se nyní podle alternativních dodavatelů ve velkém připravují na změny ceníků tarifů plynu a elektřiny. To pro domácnosti může znamenat růst nákladů na energie o tisíce korun ročně. Zatímco se očekává, že vývoj na trhu s energiemi se postupně obrátí a ceny začnou klesat, zdražení tarifů dodavatelů dočasné rozhodně nebude. V následujících měsících se očekává opětovné oživení dodávek plynu a jeho cena by tak měla klesnout.

Řadě českých domácností zdraží už od listopadu elektřina skoro o padesát procent. Například společnost Bohemia Energy totiž od 1. listopadu upravuje svůj ceník směrem vzhůru. „Firma zásobuje elektřinou bezmála 400 tisíc odběrných míst. Dalších 230 tisíc odběrných míst zásobují dceřiné firmy Bohemia Energy, a ty zdraží v podobném rozsahu,“ informoval hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

PSALI JSME:
Statisícům Čechů zdraží od listopadu elektřina až o 50 procent

Zavřít reklamu ×
  1. U maloodberu nejde prokazat jakou a v jakem mnozstvi jednotlivy odberatele elektrinu berou.

    Elektrarny – zdroje nejsou, vsichni prodavaji kontrakty s dodanim v roce 2022 – 23 – 24.

    a v Evrope se planuje odstavit dalsi uhelne a atomove elektrarny a take se planuje zvyseni odberu elektriny pro elektromobily.

    Jsem zvedav pro planovani zdroju pro elektromobily, jako vykryvani spotreby prebytku dobry …. budou muset nabijet jen kdyz bude hezky, nebo foukat vitr.

  2. Jeste je sance udelat u maloodberu odberove diagramy a zvysenou spotrebu penalizovat ci dat omezovace proudu.

  3. No jo kdysi jsme měly jednoho dodavatele plynu ,jednoho dodavatele elektřiny.
    Dneska máme 50 dodavatelů plynu a ty mají 50 ředitelů a 500 manažerů, taky
    50 dodavatelů elektřiny a ty mají 50 ředitelů a 500 manažeru a samozřejmě
    budovy…no a cena je podle toho …toto je uměla zaměstnanost.
    To samé je v zdravotnictví /pojišťovny/. Tedy dá se říct ve všech oborech

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.