Americká centrální banka: Co od ní lze očekávat v roce 2019?

Názor
Změna v očekávání kroků americké centrální banky (FED) pro příští rok nahrává americkým dlouhodobým dluhopisům. Výnos desetiletého amerického vládního dluhopisu se nyní pohybuje okolo 3,05 procenta, což je níže oproti 3,20 procenta ze začátku října.
V posledních dnech jsme svědky razantních změn v očekáváních, jak bude americký FED zpřísňovat monetární politiku v příštím roce. Foto: Pixabay

Zbývá jeden měsíc do posledního letošního zasedání amerického FEDu, na němž jeho představitelé budou rozhodovat o změnách v úrokových sazbách. Zatím jsme byli v letošním roce svědky tří zvýšení, ani jedno z nich nebylo pro trhy překvapivé. Všeobecně se očekává, že americká centrální banka 19. prosince oznámí další zvýšení, a sice do pásma 2,25 – 2,50 procenta.

V posledních dnech jsme svědky razantních změn v očekáváních, jak bude FED zpřísňovat monetární politiku v příštím roce. Ještě na začátku října trh očekával, že se v roce 2019 určitě dočkáme dvou čtvrtprocentních zvýšení klíčové úrokové sazby, třetí zvýšení pak trh očekával s pravděpodobností asi 30 procent.

PSALI JSME:
Globální ekonomika: Jak bude vypadat konec roku?

Nyní, o jeden a půl měsíce později, je situace zcela odlišná. Odhady trhu v tuto chvíli počítají najisto pouze s jedním zvýšením úrokové sazby, pravděpodobnost druhého zvýšení je pak zhruba 35 procent.

Monetární politika v eurozóně se vyvíjí zcela odlišně. Evropská centrální banka (ECB) stále drží záporné úrokové sazby a dle pravidelného průzkumu prováděného americkou bankou Morgan Stanley jsme stále ještě 13,3 měsíce od okamžiku, kdy ECB přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb.

Autor je Senior Equity Trader společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.