Je to téma, které nemůže nechat chladným vůbec nikoho, protože jde o peníze. A o ty jde, jak známo, v první řadě. Domníváte se, že v dohledné době dojde ke kolapsu globální ekonomiky? Tuto anketní otázku nabídl Finanční a ekonomický institut (FAEI) na svém portálu. A výsledky ukázaly, že co shodnout se na odpovědi, která momentálně hýbe finančním světem, není vůbec jednoduché.

Více než polovina hlasujících, konkrétně 53 %, kolaps globální ekonomiky v dohledné době očekává. Naproti tomu 23 % projevilo optimistický názor, že nic takového světové ekonomice nehrozí. A zbývajících 24 % neví, jak se bude svět velkých peněz v příštích měsících a letech vyvíjet.
A jak hrozící problémy světové ekonomiky vnímají ve světě? Podle průzkumu Bank of America Merrill Lynch se bezmála 60 % manažerů velkých světových fondů domnívá, že současná ekonomika se nachází v pozdní fázi ekonomického cyklu.
Počet těchto manažerů je nejvyšší od poslední krize z roku 2008. Jejich přesvědčení je pro ekonomiku varující. Znamená, že brzy přijde další ekonomická fáze – recese. Četní ekonomové dokonce hovoří o globálním kolapsu.
Čeští špičkoví ekonomové jsou v tomto ohledu mnohem rezervovanější. V tomto duchu se před nedávnem exkluzivně vyjádřili pro portál FAEI.cz. „Kolaps je dle mého názoru zbytečně dramatizující výraz. Pokles cen komodit je pro komoditně orientované ekonomiky samozřejmě negativní zprávou a například propad ceny ropy byl od léta roku 2014 enormní,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Michal Brožka, lektor Unicorn College a hlavní analytik Raiffeisenbank k tomu poznamenal: „Neodvratné je, že čas od času přichází krize. Současné věštby kolapsu komoditních zemí mi ale připadají poněkud opožděné, reagující na předchozí pokles cen komodit. Věštění kolapsu je také určitým marketingem ve zrychlující realitě.“
„Pominu, že někteří analytici rádi předpovídají krizi, protože vždy se časem nějaká krize odehraje a oni budou mít pravdu,“ dodal Petr Dufek, ředitel makroekonomických analýz ČSOB. „Kolaps komoditních zemí je výsledkem jejich jednostranné závislosti na jednom odvětví, neracionální hospodářské politiky, dlouhodobě nezdravého ekonomického klimatu a podobně.“