
V posledních dvou letech vykazuje Česká republika v zahraničním obchodě s USA opět deficit. To Trump jistě vítá. Co víc, je tomu dnes přesně měsíc, co Český statistický úřad zveřejnil, že loňský schodek zahraničního obchodu ČR s USA byl – zatím dle předběžných údajů – vůbec nejvyšší minimálně od roku 2005. V korunovém vyjádření přesáhl úroveň deseti miliard. Z Trumpova pohledu to jsou zřejmě jen „drobné“ (deficit s Čínou je o řády jinde), avšak i to se počítá.
Další dobrou zprávou, kterou Babiš veze Trumpovi, je fakt, že klíčovou položkou amerického vývozu do Česka jsou osobní auta. Jejich podíl na celkovém vývozu Spojených států do ČR navíc v uplynulých letech stoupl, z 2,5 procenta v roce 2005 na necelých šest procent v roce 2015. Obchod s osobními automobily Trump, jak známo, sleduje obzvláště důsledně. Vadí mu, že se po newyorské Páté avenue prohání mercedesy a „bavoráky“, a nikoli produkce ze stáje General Motors. Jistě jej tedy potěší, že Česko – ačkoli jde o automobilovou velmoc – exportuje do USA jen desítky vozů ročně. Takže vlastně nic.
V uplynulých letech byly v rámci amerického vývozu do Česka významnější položkou než auta prakticky už jen díly proudových motorů a plynových turbín, jejichž podíl na celkovém vývozu z USA do Česka dosáhl například ve zmíněném roce 2015 zhruba sedmi procent.
Obrat vzájemného obchodu USA a ČR, tedy součet vývozu a dovozu mezi oběma zeměmi, navíc v posledních patnácti letech citelně narostl, o více než 80 procent. V roce 2005 činil necelých sto miliard korun v běžných cenách, loni to už bylo skoro 182 miliard.
Trumpa loňský rekordní přebytek Spojených států z obchodu s ČR potěší dvojnásob. Spojené státy jej totiž vykáží navzdory zřejmě nejvyššímu deficitu zahraničního obchodu se světem jako celkem za celé období od roku 2008. Příslušná data zveřejnilo americké ministerstvo obchodu v předvečer Trumpova setkání s Babišem. Trumpovi kritici si na nich smlsnou. Nebývale vysoký deficit Spojených států se světem totiž nastane navzdory obchodní válce, kterou Trump rozpoutal loni začátkem roku a jejímž klíčovým cílem mělo být právě snížení schodku zahraničního obchodu USA.
Americký prezident však naopak svým jednáním k prohloubení schodku přispěl. Rozpoutáním obchodní války totiž zvýšil nejistotu ve světovém obchodě a obavy z globálního zpomalení. Tato nejistota a tyto obavy vedly mezinárodní investory k přesunu peněz z rizikovějších měn a aktiv do dolaru jakožto bezpečného útočiště. Následné posílení dolaru zlevnilo Američanům zahraniční, dovážené zboží, a naopak znesnadnilo život americkým vývozcům. Takže ve výsledku přispělo k prohloubení deficitu zahraničního obchodu USA. Trumpa může uklidňovat alespoň to, že zrovna České republiky se tento vývoj netýkal.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)