
V příštích sedmi dnech přitom pohonné hmoty dále zlevní, a to o zhruba čtyřicet haléřů na litr. Důvodem je markantní pokles cen ropy na světových trzích, k němuž došlo od začátku dubna, od takzvaného Dne osvobození.
Americký prezident v jeho rámci představil rozsáhlou sadu cel, která hrozí zásadně ochromit mezinárodní obchod, a tím pádem růst světové ekonomiky, tedy i poptávku po ropě. Od Dne osvobození, tedy od 2. dubna, ropa Brent do tohoto pátku zlevnila o více než jedenáct procent.
Koruna vůči dolaru ve stejném období zpevnila o výrazná takřka čtyři procenta. Korunová cena barelu Brentu tak klesla dokonce o zhruba patnáct procent. České čerpací stanice přitom do svých cen zatím promítly jen část tohoto zlevnění.
U některých čerpacích stanic v ČR bylo možné už v uplynulých dnech tankovat naftu za méně než třicet korun za litr. Kdo tleská naftě pod 30 Kč/l, tleská Trumpovi. Tedy především chaosu a nejistotě, které na světových trzích vyvolává jeho zavádění/rušení/znovuzavádění rozličných cel.
Tato nejistota celosvětově podvazuje ochotu investovat a zhoršuje vyhlídky globálního obchodu. Oboje snižuje globálně vyhlíženou poptávku po ropě. Tedy v důsledku i ceny pohonných hmot v Česku.
Trump tedy ochromuje globální ekonomiku a poptávku po ropě, podobně jako před pěti lety covidová pandemie, během jejíž první vlny na jaře 2020 se ceny paliv v ČR propadly dokonce k úrovni 25 Kč/l. Trumpův současný chaos navíc oslabuje dolar. Posilování koruny vůči dolaru přispívá k poklesu cen u českých čerpacích stanic.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)