Benzín od února zdražil přes deset procent. I kvůli slábnoucí koruně

Názor
Zdražování pohonných hmot v uplynulém týdnu zvolna pokračovalo. Benzín zdražil o jedenáct haléřů na 33,39 koruny za litr, zatímco nafta o osm haléřů na 32,57 koruny za litr. Benzín se tak prodává za nejvyšší cenu od loňského listopadu, kdežto nafta je nejdražší od loňského prosince. Od svého letošního cenového dna v polovině února zdražil benzín již o 10,1 procenta, neboli o více než tři koruny na litr.
Benzín od února zdražil přes deset procent. I kvůli slábnoucí koruně. Foto: Pixabay

V růstu cen pohonných hmot v ČR se zrcadlí letošní zdražování ropy. Severomořská ropa typu Brent v letošním roce zdražila v dolarech o bezmála 31 procent. V korunovém vyjádření pak barel ropy Brent zdražil dokonce o 34,9 procenta, protože k růstu cen ropy se přidal i efekt oslabení české měny vůči té americké. Koruna letos oslabila vůči dolaru o 3,2 %. Nyní se koruna ocitá na své nejslabší úrovni vůči dolaru za poslední takřka dva roky, za období od června 2017.

Bezprostředně ovšem ropa zlevňuje. Důvodem je překvapivý nárůst stavu amerických zásob a také pokračující eskalace napětí v americko-čínských obchodních vztazích. Hrozba vleklé obchodní války a trvalejšího zápasu o technologickou dominanci zhoršuje vyhlídku poptávky po ropě, protože střet svou největších ekonomik světa nutně vede k poklesu globální ekonomické aktivity, a tedy i poptávky právě po ropě.

Vyšší než očekávaný stav amerických zásob přitom svědčí o tom, že tamní ekonomika USA zpomaluje, což umocňuje obavy z jejího citelného cyklického útlumu. Ten by dále podvázal globální poptávku po ropě.

PSALI JSME:
Ceny pohonných hmot začínají atakovat pětiletá maxima

Strach trhu ze slabší poptávky je v tuto chvíli natolik silný, že upozaďuje obavy z vývoje na nabídkové straně. Na nabídkové straně je patrný tlak na růst cen z důvodu rostoucího napětí na Blízkém východě, zejména mezi Íránem a USA. A také kvůli možnému prodloužení doby, po kterou členové kartelu OPEC v čele se Saúdskou Arábií a další významní těžaři typu Ruska budou omezovat svoji ropnou produkci.

Vzhledem k předpokládané další eskalaci napětí v mezinárodních obchodních vztazích lze očekávat, že obava z poklesu poptávky se do cen ropy promítne výrazněji než tlaky na nabídkové straně, takže výsledkem bude další pokles cen ropy na světových trzích. Ten se s obvyklým zpožděním, v první polovině června, projeví ustáním růstu cen pohonných hmot v České republice.

V příštím týdnu však cena pohonných hmot ještě vzroste, a sice v rozsahu do deseti haléřů na litr. Efekt eskalující obchodní války bude tlumit slábnoucí koruna, která slábne ze stejného důvodu – kvůli růstu nejistoty v mezinárodních obchodních vztazích.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dovolené se blíží, koruna ale bohužel citelně oslabuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.