
Cena nafty zatím mnohaleté rekordy nepřekonává. V posledním týdnu se její cena zvýšila na 32,60 koruny, což značí zdražení o deset haléřů. V červnu letošního roku však byla ještě o dva haléře na litr výše. V příštím týdnu ale mnohaletý rekord padne právě i v případě nafty. Český trh totiž ještě plně nezohlednil zdražení ropy na světových trzích, k němuž došlo koncem srpna a na přelomu srpna a září.
Mimochodem, světovým trhům od letošního roku po dlouhých desetiletích opět jakožto největší těžař dominují Spojené státy (viz graf níže). Například cena severomořské ropy typu Brent se v uplynulých dnech totiž opět vyšplhala nad 78 dolarů za barel, kde byla naposledy na počátku července.
V kontextu ČR zdražování pohonných hmot do určité míry tlumí posílení koruny vůči dolaru, k němuž došlo v druhé polovině srpna. Nutno však říci, že to bylo posílení z více než ročních minim koruny vůči dolaru, takže koruna je stále vůči americké měně spíše slabší, což pochopitelně udržuje cenu pohonných hmot v ČR výše.
Pohonné hmoty v ČR budou zdražovat i v příštím týdnu. Nikoli však kvůli slabé koruně. Té by mohlo poskytnout vzpruhu měnově-politické zasedání České národní banky koncem září, neboť centrální banka pravděpodobně potřetí za sebou přikročí ke zvýšení základní úrokové sazby. Pohonné hmoty v ČR budou zdražovat, aby tak plně promítly zmíněné zdražení ropy na světových trzích.
Zdá se také, ve zpracovatelsko-dodavatelském řetězci pohonných hmot dochází v období ekonomické prosperity k navýšení marží, zejména u benzínu. Konečná cena pohonných hmot je dnes totiž zhruba na úrovni června 2018, kdy ovšem byla cena ropy výše a v souhrnu byla výše také velkoobchodní cena benzínu i nafty na palivové burze v Rotterdamu.
Na srovnatelné úrovni je přitom také kurs koruny k dolaru. V příštím týdnu benzínu a nafta v ČR podraží v průměru o deset až patnáct haléřů na litr.
Autor je hlavní ekonom společnosti Cyrrus
(Redakčně upraveno)