Berňák si došlápl na Airbnb, na řadě je služba Zonky

To, čemu se říká sdílená ekonomika, vyvolává už delší dobu diskusi, někdy i vášně. Stačí připomenout protesty koncesovaných taxikářů proti řidičům služby Uber, nebo rostoucí odpor lidí žijících v blízkosti nemovitostí pronajímaných prostřednictvím platformy Airbnb.
Zájem finanční správy se podle odborníků nejspíš přesune na lidi, kteří investují a vydělávají prostřednictvím společnosti Zonky. Foto: Zonky.cz

Do věci se nově vložila také česká Finanční správa, která nedávno spustila kontrolní akci zaměřenou právě na poskytovatele ubytování. Zájem „berňáku“ se teď podle odborníků nejspíš přesune na lidi, kteří investují a vydělávají prostřednictvím fintech společnosti Zonky.

„Kontrolní akce Finanční správy ČR zaměřená na poskytovatele ubytování prostřednictvím platformy Airbnb byla očekávatelným krokem. Již 11. 10. 2017 zveřejnila finanční správa postup, jakým by měly být příjmy dosažené prostřednictvím platformy Airbnb zdaněny, čímž dala jasně najevo, že se uvedenou problematikou zabývá,“ vrací se k nedávné kontrolní akci Jiří Žežulka, bývalý šéf Finanční správy, nyní daňový expert poradenské společnosti Apogeo.

Zonky.cz je P2P služba, která zprostředkovává půjčky mezi lidmi online. S rozjezdem jí pomohla investice skupiny Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která spadá pod mateřskou finanční skupinu PPF. Od svého vzniku v roce 2015 zprostředkovala v půjčkách mezi lidmi přes 2,6 miliardy korun. Služba propojuje komunitu více než 34 tisíc lidí, zhruba 10 tisíc z nich jsou investoři. Výnos pro ně se pohybuje od 3–8 % ročně podle rizikovosti zprostředkované investice. Z toho platí poplatky (0,2 – 5 % podle ratingu).

„Finanční správa už dokonce vydala stanovisko ke zdanění takzvaných participací, jak se správně označují investice na Zonky,“ upozorňuje Jiří Žežulka. Zjednodušeně řečeno zdanění podléhá ta část splátek z půjček, která převyšuje investované prostředky plus investorské poplatky. Investoři mohou každoročně obdržet souhrn všech výdajů a příjmů.

Pokud někdo z investorů své příjmy nepřiznal a nezdanil, může to pro něj znamenat velké problémy: finanční úřad daň doměří a přidá tučné penále.

„Pokud ale daňový subjekt podá přiznání sám bez výzvy správce daně, může se zákonným sankcím zcela nebo částečně vyhnout,“ radí Žežulka. Určitě ale stojí za to si pospíšit. Oba letošní termíny pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob už vypršely. Jak ten březnový, tak odložený červnový, který mohli využít poplatníci, za něž podává přiznání daňový poradce.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.