Blackout v létě ukazuje slabá místa elektrické sítě a nutnost investic

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v Praze a částech severních Čech jasně ukázal, že jak je energetická soustava citlivá na výkyvy ve výrobě, spotřebě, ale i distribuci elektřiny. Letní měsíce sice působí klidněji, ale právě tato zdánlivá pohoda skrývá citlivou nerovnováhu mezi výrobou elektřiny a spotřebou.
Pokud pak nastane technická porucha, jako v pátek v pražské rozvodně, celá síť se rychle ocitá v kritické situaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Pokud pak nastane technická porucha, jako v pátek v pražské rozvodně, celá síť se rychle ocitá v kritické situaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V létě totiž spotřeba vůbec není rovnoměrně rozložená. Zatímco některé domácnosti zejí prázdnotou, protože jejich obyvatelé odjeli na dovolenou, jiné jedou na plný výkon kvůli klimatizacím, bazénům nebo domácím kancelářím. Do toho vstupují i rozdíly ve výrobě. Fotovoltaické elektrárny mohou v létě dodávat do sítě velké přebytky, zatímco v zimě jejich výkon klesá klidně na desetinu.

Pokud pak nastane technická porucha, jako v pátek v pražské rozvodně, celá síť se rychle ocitá v kritické situaci. Výtahy stojí, metro nejezdí, tramvaje mlčí a lidé jsou uvězněni tam, kde je právě zastihl výpadek proudu. Letní počasí navíc nepřináší vždy optimální podmínky. Extrémní teploty zároveň zvyšují potřebu chlazení kanceláří, nemocnic a obchodních center, což systém dále zatěžuje.

Situace zatím není alarmující, ale je silným upozorněním, že je nutné věnovat mnohem větší pozornost záložním zdrojům, flexibilnímu řízení sítí a důkladnějšímu plánování a v neposlední řadě nutnost investic. Nejen v zimě, ale po celý rok.

Autor je investiční ředitel fondu Arete Energy Transition
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek