Brambory jsou nejdražší za skoro šest let, zřejmě dále zdraží. Rychlý růst cen ve výrobě je patrný nejen v zemědělství, ale i ve stavebnictví

Názor
Bramborové saláty vyšly o nedávných Vánocích docela draho. Cena brambor byla v porovnání s prosincem 2017 o bezmála 52 procent vyšší. Kilogram konzumních brambor se v prosinci prodával průměrně za více než 20 korun, konkrétně 20,20 koruny. Ještě v listopadu přitom stál jen 15,60. A v prosinci 2017 ještě méně, pouze 14,40 koruny. Brambory jsou tak nejdražší od července 2013.
Loňská sklizeň brambor v ČR byla třetí nejhorší v historii sledování od roku 1920. Foto: Pixabay

Připomeňme, že například v říjnu 2014 se kilogram brambor prodával jen za 8,50 koruny. Právě citelné zdražení brambor přispělo v prosinci k výraznému, více než desetinovému zdražení rostlinné zemědělské výroby. Ještě výrazněji než brambory, meziročně o více než 77 procent, zdražovala čerstvá zelenina. Důvodem je loňské suché počasí v celé Evropě, které zapříčinilo slabou úrodu. V ČR byla loni sklizeň například právě brambor třetí nejhorší v historii sledování od roku 1920.

Výrobní ceny rostou nejen v zemědělství, ale také ve stavebnictví. Meziročně vylétly o více než čtyři procenta. Důvodem je rozmach stavebnictví, poháněný projekty financovanými z evropských peněz, na který sektor po hubených letech není kapacitně tak úplně připravený. To vytváří tlak na růst cen.

PSALI JSME:
Loňská špatná úroda už se projevuje v cenách, brambory během měsíce zdražily o třetinu. Inflace zůstává na dvou procentech

Rostoucí tlak na ceny je patrný také v segmentu služeb, a to kvůli enormnímu růst mezd napříč ekonomikou. Naopak cenová dynamika zvolňuje v oblasti cen průmyslových, neboť na průmysl neblaze doléhá zpomalení německé ekonomiky. Ta loni rostla podle předběžných údajů nejpomaleji za posledních pět let a podmínky v německém průmyslu se zhoršují soustavně od začátku roku 2018. Zhoršování podmínek v tamním i českém průmyslu způsobuje oslabení cenových tlaků.

Česká národní banka tak bude aktuální data k výrobním cenám vnímat se smíšenými pocity. Efekty mzdového růstu jsou stále patrné, nicméně známky zpomalení – které je z povahy věci protiinflační – také. Letos proto přistoupí ke zvýšení sazeb jen dvakrát.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB