Burzy kolabují, Wall Street je v chaosu

Americké akciové trhy se včera propadly o 4,4 procenta, nejvýrazněji od roku 2011. Pamětníci mezi akciovými obchodníky říkají, že něco tak příšerného ve své kariéře dosud nezažili. Tyto hodiny jsou dost možná horší než burzovní krach roku 1987 nebo finanční krize z doby před dvanácti lety, říká jeden z nich, Scott Minerd, šéf investic u Guggenheim Partners.
Burzy kolabují, Wall Street je v chaosu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Dokonce ani optimisté mezi obchodníky nevěří v rychlé zotavení, tedy propad typu „V“, ale uvažují spíše o propadu typu „U“. Na dně si zkrátka pobudeme delší dobu. Jenže… kde je dno?“ ptá se hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Zprávy o množících se případech nového koronaviru, zejména v Itálii, vyvolaly obavy z mnohem většího ekonomického dopadu, než se původně očekávalo, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Pesimisté podle Kovandy větří další hluboké propady, a dokonce krizi typu písmene „L“. „Zejména pokud se v USA potvrdí takzvané komunitní šíření koronaviru, tj. pokud se budou v jednotlivých částech země objevovat shluky nakažených, lze čekat další dramatický burzovní propad,“ predikuje ekonom s tím, že trhy po celém světě se obávají, že může představovat první ničivou pandemii éry moderní globalizace.

Podle serveru listu Financial Times akciové trhy postihl kvůli obavám z koronaviru nejhorší týden od globální finanční krize v roce 2008. Investory znepokojují zprávy o dalším šíření koronaviru napříč Evropou, uvedl server České noviny s tím, že asijské akciové trhy dnes dále klesaly a reagují i na pokles akcií ve Spojených státech: Dow Jonesův index včera odepsal téměř 1200 bodů, což byl jeho vůbec nejprudší denní propad v historii.

Hlavní burzovní akciové indexy klesají už od začátku týdne, nejvýrazněji propadly v pondělí. V Asii a v Tichomoří, připomněl server Financial Times, už výprodej akcií pokračuje sedmým dnem za sebou. Asijské akciové trhy už mají dnešní obchodování za sebou: Index japonských akcií Topix dnes odepsal 4,2 %, australský index S&P/ASX 200 o 3,3 procenta.

Tři procenta dnes ztratil čínský Index CSI 300, který sdružuje 300 akcií obchodovaných na burzách v Šanghaji a Šen-čenu. Podobně na tom byl hongkongský index Hang Seng (ztráta 2,8 %) a jihokorejský index Kospi (mínus 3,4 %). Výrazně poklesly také indické akciové trhy – indexy Nifty a Sensex ztratily zhruba 2,5 procenta.

PSALI JSME:
Proč burzy kvůli koronaviru tolik padaly právě včera?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.