Cena bitcoinu překonala 123 000 dolarů. Kvůli pokračujícím útokům na šéfa Fedu

Cena bitcoinu v pondělí pokořila svůj historicky cenový rekord, když se poprvé v historii přehoupla přes hranici 123 tisíc dolarů. Atakuje i korunový rekord. Ten od ledna letošního roku činí přes 2,6 milionu korun. V pondělí se bitcoin v přepočtu do korun obchoduje těsně pod hranicí 2,6 mil. Kč.
Za růstem ceny bitcoinu stojí i spekulace, že prezident Trump zbaví funkce šéfa americké centrální banky Powella. Ilustrační foto: Federal reserve
Za růstem ceny bitcoinu stojí i spekulace, že prezident Trump zbaví funkce šéfa americké centrální banky Powella. Ilustrační foto: Federal reserve

Za vzestupem ceny bitcoinu, ale i dalších kryptoměn nebo akcií kryptoburz typu Coinbase stojí i obnovený útok amerického prezidenta Donalda Trumpa na šéfa americké centrální banky (Fed) Jerome Powella.

Koncem minulého týdne uvedla Deutsche Bank, největší německá banka, že trh podhodnocuje pravděpodobnost, že Trump nakonec Powella funkce zbaví ještě před vypršením řádného funkčního v květnu příštího roku.

Šéf Bílého domu nejnověji využívá zpráv některých amerických médií, podle nichž je probíhající renovace washingtonského ústředí Fedu příliš nákladná, až extravagantní.

Navíc, Trump na Powella nyní neútočí sám. Přidává se například šéf americké Federální agentury financování bydlení Bill Pulte. Ten Powella dokonce nařkl, že při svém vystoupení v Kongresu zákonodárce klamal stran právě renovace ústředí americké centrální banky.

Trump nyní hlásá, že Powell by měl okamžitě rezignovat, pokud se zvěsti o extravaganci renovace potvrdí. Powell vícenáklady připouští, ale zdůvodňuje je obecným růstem cen stavebních materiálů. Žádný přepychový mramor nebo VIP jídelna prý v budově ústředí banky nejsou, ani nebudou.

Pokud by Trump Powella skutečně funkce zbavil, dolar by výrazně oslabil, během 24 hodin minimálně o tři až čtyři procenta, na čtyřleté minimum vůči koši světových měn, citovala Deutsche Bank agentura Bloomberg. Výnos dlouhodobých dluhopisů vlády USA by pak prý přidal poměrně výrazných 30 až 40 bazických bodů.

Nynější růst ceny bitcoinu na nový historický rekord souvisí právě i s Trumpovým tlakem na americkou centrální banku a jeho výzvami k prudkému snížení základní úrokové sazby ve Spojených státech.

Trump dokonce prohlašuje, že by základní úroková sazba USA měla být nyní o tři procentní body nižší. Pokud by se takové snížení uskutečnilo jednorázově, šlo by o nejvýraznější redukci základní úrokové sazby v dějinách USA.

Rizikové investory, včetně těch do bitcoinu a dalších kryptoměn, povzbuzuje samotná vyhlídka více holubičí měnové politiky americké centrální banky. I kdyby Trump Powella funkce nezbavil, je z důvodu jeho útoků na šéfa Fedu a prohlášení ohledně preferovaného snížení základní úrokové sazby stále zřetelnější, že z Trumpova hlediska jde o jasnou prioritu.

I pokud Powell ve funkci řádně vydrží ještě necelý rok, trh přikládá stále vyšší pravděpodobnost tomu, že za jeho nástupce Trump vybere značnou „holubici“. Tedy centrálního bankéře, jenž mu půjde se snižováním sazeb na ruku, jak jen to bude možné. Nejčastěji se jako o nástupcích hovoří o současném ekonomovi Bílého domu Kevinu Hassettovi a někdejším členu vedení Fedu Kevinu Warshovi.

Oba minulý týden veřejně podpořili Trumpův apel za nižší úrokové sazby. Jejich až přílišná redukce by hrála do karet rizikovějším investicím typu bitcoinu. I proto nyní tolik roste. Americká centrální banka – a nejen její šéf Powell, nýbrž stávající širší vedení – se však obává, že snížení sazeb by ve Spojených státech obnovilo potenciálně výrazné inflační tlaky.

Což by ale mohlo být opět vodou na mlýn bitcoinu. Při zvláště výraznější inflační ztrátě kupní síly dolaru by bitcoin mohl předvést svůj do vínku daný fundamentálně deflační ráz a projevit se jako vhodná pojistka proti inflaci.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena