
V průmyslu ceny meziměsíčně poklesly o -0,3 procenta. Nejvyšší pokles zaznamenaly ceny koksu a rafinérských ropných výrobků. Snížily se ceny ropy a zemního plynu (-3,9 %), černého a hnědého uhlí a lignitu (-1,6 %), nápojů (-0,9 %) a nakonec také počítačů, elektronických a optických přístrojů (-0,7 %).
Nejvíce se zvýšily ceny ostatních dopravních prostředků a zařízení (+1,7 %), tiskařských a nahrávacích služeb (+1,6 %), textilií a nábytku (obě kategorie +0,5 %). Ceny potravinářských výrobků se zvýšily o 0,1 procenta, poklesly ceny zpracované a konzervované zeleniny a ovoce (-0,6 %). Meziročně ceny poklesly o -0,3 % (v únoru o -0,1 %).
Velký pokles zaznamenaly ceny ropy a zemního plynu (-17,4 %), černého a hnědého uhlí a lignitu (-9,5 %), základních kovů (-3,7 %). Zvýšily se ceny potravinářských výrobků (+1,9 %), z toho nejvíce mléčných produktů (+12,4 %).
Zvýšily se ceny ostatní těžby a dobývání nerostných surovin (+5,6 %), ostatních dopravních prostředků (+4,2 %). Ceny zboží krátkodobé spotřeby vzrostly o 1,4 procenta, ceny výrobků investiční povahy vzrostly o 1,6 procenta, ceny energií se snížily o -2,6 procenta. V březnu byly ceny průmyslových výrobců bez energií vyšší o 0,6 procenta (v únoru o +1,1 %).
Vývoj cen v tuzemském průmyslu v březnu překvapil mírným meziměsíčním i meziročním snížením. Pokles cen je způsoben zejména v důsledku výraznějšího snížení cen energií a také ropy a zemního plynu. Cena ropy Brent je nižší než minulý rok.
Z důvodu nižší poptávky po průmyslovém zboží firmy stále využívají minulých zásob. Vývoj cen výrobců se bude odvíjet od poptávky po průmyslovém zboží, ovlivní jej ceny energií, uvalení amerických tarifů a také větší množství výrobků z Číny, která bude nejspíše hledat odbytiště na evropských trzích.
Autorka je analytička Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)