Češi letos mění investiční strategie. Roste zájem o komodity

Nejnovější data Retail Investor Beat ukazují výrazný posun v náladě českých investorů. Zatímco ještě před rokem věřilo domácí ekonomice jen 35 procent investorů, nyní se situace mění – až 42 procent respondentů důvěřuje v růst české ekonomiky.
Hotovostní podíl v portfoliích investorů klesá s poklesem úrokových sazeb. Zato zájem o komodity mezi českými investory za poslední čtvrtletí vzrostl o devět procentních bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Hotovostní podíl v portfoliích investorů klesá s poklesem úrokových sazeb. Zato zájem o komodity mezi českými investory za poslední čtvrtletí vzrostl o devět procentních bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tento posun reflektuje i rostoucí zájem o české akcie, jejichž obliba od minulého čtvrtletí vzrostla o čtyři procentní body. Nejvýraznějším tahounem zůstává realitní trh – důvěra v něj vzrostla o devět procentních bodů na 51 procent.

Volatilita na zahraničních trzích nutí investory hledat příležitosti blíže k domovu. Zlepšující se makroekonomické podmínky v Česku spolu se silným výkonem pražské burzy přirozeně podporují důvěru v domácí trh.

Čeští investoři ukazují, že se akciových trhů nebojí – většina své pozice drží nebo je dokonce navyšuje. S klesajícími úrokovými sazbami a rostoucími fiskálními výdaji v rámci EU se výhled do budoucna jeví vcelku pozitivně.

Komodity posilují. Češi hledají bezpečný přístav

Podle nejnovějšího průzkumu, který pravidelně provádíme, vzrostl zájem o komodity mezi českými investory za poslední čtvrtletí o devět procentních bodů. To naznačuje, že se investoři snaží ochránit své portfolio před nejistotou na globálním trhu a volí tradiční bezpečné přístavy, jako jsou zlato a další komodity.

Trvající zájem centrálních bank o zlato nadále představuje významný pozitivní faktor, přičemž jeho cena neustále překonává nové rekordy.  Zájem investorů přirozeně roste i kvůli krokům americké administrativy, které zvyšují nervozitu na globálních trzích.

Komodity obecně poskytují v obdobích volatility určitou míru bezpečí díky diverzifikaci, avšak zlato v posledních letech vykazuje nadprůměrný růst. I nadále tak může fungovat jako účinný nástroj ochrany portfolia – i když zůstává citlivé na geopolitické výkyvy.

Naopak hotovostní podíl v portfoliích investorů klesá. Zájem investorů držet hotovost přirozeně klesá s poklesem úrokových sazeb. Oproti minulému roku drží hotovost o dva procentní body méně investorů, což naznačuje ochotu více investovat a nechat své finance pracovat.

Lze proto očekávat rostoucí zájem o investice, a to i díky atraktivnějším valuacím na zahraničních akciových trzích. Čeští investoři se navíc stále více zajímají o kapitálové trhy, což vnímáme jako dlouhodobě pozitivní trend.

Amerika stále láká, Evropa posiluje, Čína ztrácí

I přes rostoucí důvěru v českou ekonomiku zůstávají pro investory hlavním cílem zahraniční trhy. Vzhledem k rostoucí ekonomické a politické nejistotě v USA se zrak investorů upírá k Evropě. Důvěra českých drobných investorů v Evropský trh meziročně vzrostla o 11 procentních bodů.

Zdroj: eToro
Zdroj: eToro

Amerika však stále dominuje investičnímu prostředí – 47 procent českých investorů stále věří, že právě zde budou v příštích pěti letech největší zisky. Naopak čínské akcie ztrácejí atraktivitu. V posledním roce důvěra v tento trh oslabila o pět procentních bodů a aktuálně mu věří jen 24 procent českých investorů.

Navzdory rostoucí podpoře čínské ekonomiky od Čínské vlády investory stále odrazují pokračující ekonomická a geopolitická rizika. Nejoblíbenějším regionem českých investorů zůstává Evropa. Náš nejnovější průzkum potvrzuje, že čeští investoři se aktuálně soustředí na diverzifikaci a hledání bezpečných a stabilních investic.

Očekávají vyšší výnosy v USA a Evropě, ale zároveň více spoléhají na český trh. S rostoucím zájmem o komodity a realitní sektor se ukazuje, že investoři pečlivě sledují ekonomické a geopolitické dění a přizpůsobují své strategie aktuální situaci.

Autor je investiční analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek