Češi preferují množství a rádi nakupují chytře

Češi rádi nakupují chytře. Tak se dají stručně charakterizovat výsledky ankety, které zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI). V ní se jen 29 % respondentů přiznalo k tomu, že při nákupu dává přednost značkovému, kvalitnímu zboží.

Češi preferují množství a rádi nakupují chytře. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Naproti tomu 14 % účastníků ankety preferuje levné, neznačkové zboží, protože podle nich udělá stejnou službu jako značkové. A naprostá většina respondentů, vyčíslená 57 %, nakupuje podle okolností, nabídky a tak, aby to pro ní bylo co nejvýhodnější.

Z podzimního průzkumu společnosti Kik vyplynulo, že na módě spíše šetříme, než abychom za ni utráceli, a respondenti se přiznali, že jejich skříně obsahují spoustu levného a neznačkového oblečení.

„Téměř každý Čech má ve své skříni minimálně jeden kus oblečení, který nebyl vůbec drahý, ale přesto patří k nejoblíbenějším. Dvě třetiny Čechů myslí, že dokážou oblečení nakupovat chytře. Nejčastěji jej pořizují v nákupních centrech nebo přes internet,“ charakterizuje Zuzana Procházková ze společnosti Kik schopnost českých zákazníků analyzovat poměr cena/výkon.

Desetina Čechů vystřídá během měsíce zhruba 80 % svého šatníku, jiná desetina obnosí pouhou pětinu kusů. Z průzkumu dále vyplynulo, že každý druhý Čech využívá prakticky každý druhý módní kousek ze své skříně.

Co s okoukaným nebo obnošeným oblečením? Nejčastěji jej odvážíme do sběrných kontejnerů k tomu určených, polovina z nás oblečení daruje přímo na charitu.

Na rozdíl od Slováků, kteří nepotřebné oblečení rozdávají známým (polovina z nich), jsou to u Čechů pouze dvě pětiny. Zato polovina Čechů věnuje oblečení charitě, velká část jej odváží do speciálních kontejnerů a desetina dotázaných oblečení vyhazuje do popelnic.

Podle průzkumu on-line obchodu Zoot ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd Češi na autorskou módu zapomněli a spíše ji znovu objevují. Zároveň si ale pod takovým pojmem představují kvalitu, originalitu a také jedinečnost, takže ji úplně nezatracují.

Zásadním faktorem, proč takovou módu mnoho lidí nenakupuje, je cena. Ačkoliv má český módní trh roční obrat více než 60 miliard korun, raději nakoupíme mnoho levných věcí než jednu drahou. Lidé mají značkovou autorskou módou předem spojenou s vysokou, až dvojnásobně vyšší sumou, než jsou za výrobek ochotni utratit.

Pokud už uvažují o nákupu nového oblečení, většinou je ani nenapadne přemýšlet o tom, že by si pořídili dražší, ale jedinečný kousek. Dotázaní respondenti uvedli, že kdyby dostali 20 000 Kč na útratu, místo investování do autorské módy by nakoupili oblečení běžných značek.

Když už se rozhodneme koupit originální zboží, většinou se jedná o menší položky, nejčastěji o šperky, trika, šaty a kabelky.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena