Češi se nebojí ojetin. Někdy by ale měli

V České republice stoupá počet prodaných ojetin. V roce 2017 jich bylo o sedm procent víc než v roce předchozím. Prodala se ojetá auta za 152 miliard korun, což je o 18 miliard více než v roce 2016. Počet prodaných ojetin stoupl podle údajů společnosti Cebia o sedm procent na 750 000.
Přes dvě třetiny kupujících se podle nedávného průzkumu nezajímá o servisní historii automobilu. Foto: FAEI.cz

I mezi kupci vozů z druhé ruky jsou významně zastoupeni fanoušci značek, k nimž se při dalších nákupech opakovaně vrací. Škodovky si znovu pořídí kolem 46 procent lidí, následuje Volkswagen se zhruba třetinou loajálních zákazníků a Toyota s 30 procenty věrných. Vyplývá to z údajů skupiny AAA Auto. Na opačném konci žebříčku se podle tohoto zdroje objevují Alfa Romeo, Seat a Fiat.

„Češi jsou v tomto ohledu velmi jiní než třeba Němci. Dá se říci, že posledních 25 let stále hledají, co jim bude vyhovovat,“ uvádí provozní ředitel AAA Petr Vaněček.

DŮVĚŘUJ, ALE PROVĚŘUJ

Bez ohledu na preferovanou značku jsou kupci ojetin čím dál ostražitější. Další z významných tuzemských bazarových řetězců, Auto ESA, spočítali, že až 90 % všech zájemců o ojetinu požaduje doklad o jejím prověření. Klienti nejčastěji požadují informaci, zda vozidlo není evidováno jako odcizené, dále informaci, zda vozidlo není vedeno v Centrální evidenci exekucí, nebo zda není zastaveno ve prospěch některé úvěrové společnosti.

„Měsíčně registrujeme až 50 vozidel, která jsou v exekuci, a přesto se je jejich majitelé snaží prodat,“ vysvětluje Pavel Foltýn z Auto ESA, proč firma ročně investuje přibližně 11 milionů korun do prověřování všech vozů, které jsou nabízeny k prodeji.

PŮLKA KUPCŮ SE SPÁLILA

S těmito údaji kontrastuje nedávno zveřejněný průzkum Asociace obchodu ojetými automobily (AOOA). Přes dvě třetiny kupujících se podle něj nezajímá o servisní historii, záruku na ojetý vůz poskytuje jen pětina prodejců.

Nejčastější závady se vyskytly v elektronice vozidla (18,8 %), v motoru (13,3 %) a na podvozku (6,1 %). Přibližně 11,5 % zákazníků také zjistilo, že vozidlo bylo v minulosti havarované. Ve 13 procentech případů zákazníci přišli na to, že jejich vůz má přetočený tachometr, přičemž dalších téměř 27 % jich nemá jednoznačnou jistotu, že jejich tachometr přetočený není.

„Tipem pro kupujícího může být vyžadování záruky na vrácení peněz, pokud se u vozu později zjistí problémy s legalitou, jako je například odcizení, likvidace pojišťovnou po totální havárii nebo manipulace s tachometrem,“ komentuje nelichotivé výsledky průzkumu předseda AOOA Jiří Grund.

Zavřít reklamu ×
  1. Osobně vlasním Alfu Romeo 164 z poslední výrobní série, Volvo S60 z jěště poctivého výrobního období, Fiata Bravu se snadnou údržbou a levnými opravami vlastní silou. K čemu nová auta zahlcená poruchovou elektronikou a konstrukčními k:rvítky měnícímí se v rychle v roztoucí servisní náklady? Nejsem tak bohatý, aby si mohl kupovat nejnovější výrobky se zkracovanou životností. Své vozy si udržuji sám, pouze náročnější úkony přenechávám těm, co umí opravovat, nikoli jen vyměňovat.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Speed Marathon 2024: Pokuty za více než 3,5 milionu

V pátek 19. dubna se na území České republiky uskutečnila celoevropská dopravně bezpečnostní akce s názvem Speed Marathon. Jejím cílem bylo především snížení dopravní nehodovosti a zvýšení bezpečnosti na pozemních …

Šestnáctiletý Bartoš pojede závody formule E

Zeptejte se na sportovce kombinujícího více disciplín a Češi odpoví: Ester Ledecká! Ale fanouškům motosportu na mysli jistě vytane i šestnáctiletý talent Filip Bartoš. Navzdory svému mládí se pohybuje na závodech …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.