Víte, v čem se liší běžný český a německý dlužník? Ten český považuje dluhy u bank, především pak hypotéky, za mnohem závažnější než splácení půjčky příbuzným. To Němci chtějí být zadobře hlavně se svou rodinou a přáteli. Nejdříve vyrovnají dluhy s nimi a až poté s ostatními věřiteli.

Podle průzkumu inkasní společnosti EOS Češi obvykle splácejí dluhy v následujícím pořadí: hypotéky a úvěry bankám, faktury po splatnosti, malé půjčky od přátel a kolegů, půjčky od rodiny. Pořadí důležitosti u německých dlužníků je poněkud odlišné: peníze od rodiny, malé půjčky od přátel a kolegů, faktury po splatnosti, neproplacení šeku.
Data České národní banky k 31. srpnu 2015 ukazují, že dluhy českých domácností opět stouply. Koncem srpna Češi dlužili 1,301 biliónu korun. Naprostou většinu (70 %) dluhů Čechů představují dlouhodobé půjčky na bydlení, resp. hypotéky, pětinu pak tvoří spotřebitelské úvěry a 11 % dluhů spadá do dalších kategorií (např. úvěry splátkových společností apod.).
Z nesplacených pohledávek má téměř polovina menší hodnotu než 10 000 korun. Nejčastěji se jedná o nezaplacené zboží či služby. Průměrné zadlužení se pohybuje ve výši 20 375 korun na osobu. Z registrů dlužníků vyplývá, že v loňském roce měly nějakou pohledávku více než tři milióny ekonomicky aktivních Čechů, což je téměř polovina obyvatel do 65 let.
Také v Německu má nějaký dluh téměř polovina (47 %) dospělých obyvatel. Nejčastější dluhy zde tvoří splátky bankovním institucím, leasingy a menší krátkodobé půjčky. Rozdíl ve srovnání s našimi sousedy ale nalezneme u průměrné částky, kterou dlužníci měsíčně splácí. Zatímco Češi splácí průměrně přes tři tisíce korun, Němci vydají i trojnásobek.
Češi mají k zadlužení méně zodpovědný přístup než Němci. Častěji si kupují spotřební zboží, na které nemají. V Německu se dluhům úzkostlivě vyhýbají více než dvě pětiny lidí, navíc si lidé pečlivě hlídají, kolik dluží – neví to jen sedm procent dlužníků.