Česká ekonomika chřadne. Hospodářský růst ztrácí sílu

Období vysokého růstu příjmů státního rozpočtu pomalu končí. Politici by se s tím měli smířit a adekvátně k tomu přizpůsobit výdaje státního rozpočtu. Určitě by se měli vyvarovat navyšování daní, které by hospodářský růst ještě více utlumilo. Naopak je vhodné zaměřit se na snižování zbytných výdajů státního rozpočtu. 
Veřejné rozpočty by se měly připravit na nižší tempo růstu příjmů. Příkladem by měl jít státní rozpočet, který by se měl zaměřit na snižování zbytných výdajů. Foto: ČNB

Podle nové makroekonomické predikce ministerstva financí vzroste české hospodářství v letošním roce o 2,4 procenta. Oproti předchozí makroekonomické predikci jde o snížení odhadu růstu tuzemského hospodářství o 0,1 procentního bodu. Výhled na příští rok se nezměnil. V roce 2020 by česká ekonomika měla vzrůst o 2,4 %.

Dubnová makroekonomická predikce ministerstva financí je ještě více pesimistická ohledně budoucího vývoje než lednová predikce. Ta přitom výrazně snížila odhady budoucího růstu českého hospodářství.

Ekonomika se v budoucnu bude opírat především o spotřebu domácností, kterou ženou vzhůru rostoucí mzdy a důchody. Nižší roli budou hrát investice, což z dlouhodobého hlediska bude zhoršovat strukturu růstu české ekonomiky.

Jestliže však vláda bude pokračovat v současném tempu navyšování sociálních výdajů, hrozí, že v dalších letech přejde hospodaření sektoru vládních institucí do deficitu. Je proto vhodné připravit veřejné rozpočty na nižší tempo růstu příjmů. Příkladem by měl jít státní rozpočet, který by se měl zaměřit na snižování zbytných výdajů.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena