
Inženýrský tým plzeňské firmy na projektu spolupracoval se studenty ze Západočeské univerzity a ČVUT, svou novinku společně představili svou na veletrhu Smart energy forum. Zatím je k dispozici první plně funkční prototyp, po nezbytných zkouškách a testech se očekává, že k zákazníkům se první kusy dostanou zhruba v polovině roku 2019.
Podle Tomáše Jelínka, ředitele EnergyCloud, však uvedení na trh nestojí v cestě větší překážky – rychlonabíječkou totiž navazují na již ověřenou technologii.
„Náš koncept počítá se získáváním energie z fotovoltaických panelů. Elektřina z nich se uloží do baterií, ke kterým je nabíječka připojena. Uzavřeme tak celek domácího energetického hospodářství, které běžnou distribuční síť nebude zatěžovat,“ vysvětluje Jelínek.
Jelínek vůbec nepochybuje o tom, elektromobily se dříve nebo později stanou novou normou. „Málo si ale uvědomujeme, že s jejím náhlým rozvojem můžou nastat v běžné elektrické rozvodové síti problémy,“ upozorňuje s tím, že pro rychlé rozšíření elektromobility je důležitá rozvinutá infrastruktura.
Vývoj rychlonabíječky trval přes dva roky, na trhu bude k dostání v polovině příštího roku. Od pořizovacích nákladů dokáží zájemcům z řad veřejnosti i malým firmám výrazně ulevit některé státní dotace, které jsou pro podobná ekologická řešení k dispozici.