
Vysoká spotřeba domácností a vlády má pro budoucí rozvoj hospodářství menší význam než investice. Chceme-li zvýšit konkurenceschopnost naší ekonomiky, musíme udržet současnou úroveň investiční aktivity, která nesmí polevit v případě klesajícího tempa hospodářského růstu.
Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu zvýšil meziroční růst hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí 2018 z úrovně 2,3 procenta na 2,4 procenta. Růstu české ekonomiky byl založen na investicích a spotřebě domácností i vládních institucí.
Oproti vývoji v roce 2017 dochází k citelnému zpomalení tempa hospodářského růstu. Na vině je kromě vyšší srovnávací základny z předchozího roku i posun hospodářství do závěrečné fáze ekonomického cyklu. Růst úrokových sazeb bude postupně zpomalovat tempo růstu hrubého domácího produktu, což bude mít negativní vliv na hospodaření domácností, firem i státu.
Odvětví výroby dopravních prostředků zaznamenalo pokles hrubé přidané hodnoty. Poptávkovou stranu ekonomiky táhnou domácnosti, jejichž výdaje na konečnou spotřebu meziročně vzrostly o 3,1 procenta.
Lidé si mohou dovolit navyšovat svou spotřebu díky vysoké zaměstnanosti a meziročnímu růstu objemu mzdových nákladů o 9,4 procenta. Poptávku zvyšují i investiční výdaje, které se zaměřují na budování staveb a nákupy strojního vybavení i duševního vlastnictví. Tvorba hrubého fixního kapitálu meziročně vzrostla o 9,3 procenta, což umožňuje navyšovat produktivitu práce v tuzemském hospodářství.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)