
Vzhledem k markantně se zhoršujícím podmínkám na mezinárodních trzích je třeba považovat výkon tuzemské ekonomiky v období od dubna do června za překvapivě dobrý, analytici ve střední hodnotě svých odhadů počítali s růstem 2,6 procenta.
I když je třeba doplnit, že ke zhoršování podmínek na světových trzích zvláště výrazným tempem dochází teprve zhruba od poloviny května, kdy zásadně eskalovala obchodní válka Spojených států a Číny. Jedním dechem je také třeba dodat, že odolnost tuzemské ekonomice nevydrží věčně a už v příštím roce se začne výrazněji zhoršovat situace na trhu práce.
V letošním druhém čtvrtletí se však ještě tuzemskému hospodářství dařilo. Po několika čtvrtletích opouští umístění na pomyslné poslední příčce, co se ekonomického růstu týče, mezi zeměmi Visegrádské skupiny. Slovenská ekonomika totiž negativně zaskočila trhy, když vykázala meziroční růst pouze 1,9 procenta. Analytici přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali s růstem 3,1 procenta.
Maďarsko naopak očekávání překonalo, vykázalo dravý růst 4,9 procenta. Trh přitom předpokládal, že Maďarsko poroste tempem 4,6 procenta. U Polska se odhaduje růst 4,5 procenta.
Nad očekávání dobře si navzdory zhoršující se mezinárodní situaci a nasycování evropského trhu s automobily vedl český automobilový segment. Jeho poměrně solidní výkon povzbudil také zahraniční obchod, který rovněž pozitivně překvapil. Klíčovým tahounem české ekonomiky přitom byla spotřeba domácností, jež se opírá o stále znatelně rostoucí reálné mzdy.
Za celý letošní rok přidá tuzemská ekonomika 2,5 procenta, ačkoli už ve druhém pololetí bude zřetelně patrná další ztráta její růstové dynamiky. Ta dále oslabí v příštím roce.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)