
V dnešním, moderním digitalizovaném světě si už jen těžko představíme řízení automobilu bez navigace nebo si jen tak vyrazit do parku a nemít v kapse mapové podklady. Starší generace sice ještě stále houževnatě odolávají, později narození si ovšem bez mobilních aplikací připadají jako na moři bez kompasu! Ano, některé aplikace nám opravdu usnadňují život a řadu z nich stojí za to prozkoumat.
V bezpečí domova i v exotických destinacích
Plánujete dovolenou v nebezpečných destinacích a máte obavy z nečekaných situací? Stačí se zaregistrovat do systému Drozd (Dobrovolné registrace občanů České republiky) Ministerstva zahraničních věcí (MZV) a nahlásit svůj pobyt. Mobilní aplikace obsahuje vše, co může cestovatel potřebovat. Výhodou registrace je zejména možnost navázání rychlého kontaktu s českými občany v zahraničí, ať už prostřednictvím SMS, nebo e-mailové zprávy. MZV a česká konzulární služba může cestovatele včas varovat před nenadálou událostí nebo je v případě potřeby v zahraničí kontaktovat a instruovat o dalším postupu.
V letos spuštěné bezplatné mobilní aplikaci jsou shromážděny důležité informace pro cestovatele, jako jsou například kontakty na zdravotní a záchranné složky v příslušné zemi, kam právě cestujete, adresy na nejbližší zastupitelský úřad ČR, včetně nouzové linky určené pro řešení krizových situací občanů.
„Naleznete v ní rovněž seznam nejnovějších upozornění na cesty, která MZV vydává v případě bezpečnostních hrozeb, nebezpečí způsobeném živelními pohromami, epidemiemi nebo z jiných důvodů,“ líčí výhody aplikace exkluzivně pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mluvčí resortu Irena Valentová.
Google Maps – najde cestu online, nabídne alternativní cesty a lokální dopravní prostředky
Skyscanner – porovnává lety podle vašeho výběru a kritérií
TrabeePocket – umožní sledovat náklady v jednotlivých destinacích
WhatsApp – populární chatovací aplikace, mnohé cestovatelské sim karty nabízejí neomezené posílání zpráv a volání právě přes WhatsApp
I bez mapy za nezapomenutelným zážitkem
Objevujte turistickou destinaci i bez zbytečných stohů map. Jedna z nejstahovanějších aplikací na světě MAPS.ME nabízí offline mapy všech zemí, jež fungují kdekoliv a kdykoliv. Celkový počet stažení se již přehoupl přes sto milionů, nejčastěji se využívá v Evropě (37 procent) a Asii (30,5 procenta). Dokonce i na Blízkém Východě se až 11,6 procenta lidí orientuje podle těchto mapových podkladů. Nejmenší zastoupení má Afrika s 4,7 procenty a zbylá 2,2 procenta připadají na ostatní lokality.
„Pomocí naší služby si uživatel může naplánovat trasu, rezervovat hotel, navštívit restauraci celebrit, využít offline navigaci jak pěšky, tak i na kole, autem či taxíkem. Na mapě jsou zobrazeny budovy v detailech, a tak nechybí ani požární hydrant, skryté chodníky či tajné pláže,“ popisuje výhody navigace jeden z programátorů Dmitriy Oleynichenko. I u nás se začíná aplikace postupně prosazovat. V únoru 2018 do ní totiž bylo zařazeno například pražské metro.
MAPS.ME se hojně využívala i během nedávno skončeného mistrovství světa ve fotbale, jež se konalo na přelomu června a července v Rusku. Vývojáři na základě dat vysledovali oblíbená místa uživatelů chytré aplikace. V Moskvě se turisté zdržovali především u Chrámu Vasila Blaženého, samozřejmě na stadionu Lužniki, u Velkého divadla. Mezi nejčastěji navštěvovaná místa v Petrohradě patřily Katedrála svatého Izáka, Chrám Kristova vzkříšení, Krestovskij stadion či Katedrála Panny Marie Kazaňské a Ermitáž.
„Žhavou novinkou, jež se nyní testuje, je vyhledávání místních průvodců, kteří se s vámi spojí a mohou vám ukázat nejznámější pamětihodnosti v místech, kam se chystáte. Stačí si jen naplánovat itinerář a přihlášení průvodci vás mohou kontaktovat,“ řekl pro FAEI.cz Oleynichenko.
Mobilní klíč k českým památkám
Pokud plánujete zůstat na léto v Česku a objevovat naše nejvyšší pohoří, určitě sáhněte po mobilní aplikaci „Krkonoše – Průvodce“. „Turista si může vybrat z různých naučných stezek, turistických tras i cyklistických sjezdů. Je zde také stránka věnovaná pohádkových Krkonoším, questingovým trasám neboli hledačkám a také GEOFUNu – mobilním geolokačním výletním hrám v Krkonoších i v Podkrkonoší,“ popisuje lákadla Klára Hančová zastupující provozovatele aplikace Svazek měst a obcí – Krkonoše.
Kompletní informace o českých památkách pak naleznete v aplikaci Klíč k památkám, jež vznikla pod záštitou Ministerstva kultury České republiky, Národního památkového ústavu a Asociace majitelů hradů a zámků.
„Najdete v ní více než sto hradů, zámků a dalších památek. Těší nás, že se každým rokem zapojí další a rozšíří tak dosavadní nabídku. Tento program je v České republice naprosto ojedinělý – zahrnuje nejen státní, ale také další kulturní a historické skvosty z řad soukromých i městských,“ dokládá široký záběr správkyně aplikace Markéta Mildeová, referentka Oddělení marketingu a služeb správy památkových objektů Národního památkového ústavu.
Ať už se rozhodnete strávit svou dovolenou kdekoliv, aplikace jsou tu od toho, aby vám cestu ulehčily. Sice jich na internetu naleznete nepřeberné množství, ale stojí za to věnovat trochu času a úsilí a vybrat si z nekončící nabídky tu pravou.