
Z průzkumu také vyplývá, že téměř polovina Čechů (48 %) již dnes využívá některou z chytrých technologií u sebe doma nebo v práci a dalších 24 % dotázaných se k tomu v nejbližší době chystá. V pracovním prostředí jde především o chytré senzory a čidla optimalizující provoz a výrobu.
V domácnostech pak dominují běžné spotřebiče jako chytré televizory, ledničky, dětské chůvičky či termostaty. Pouze 28 % respondentů průzkumu uvedlo, že chytré technologie nevyužívá a ani se k tomu nechystá.
O bezpečnosti chytrých zařízení pochybuje pouze necelá třetina českých obyvatel (31 %), to však neznamená, že tyto moderní technologie nepřinášejí nová a složitá bezpečnostní rizika. Spotřebitelé i firmy je často podceňují a nakupují nejlevnější zařízení od výrobců zanedbávajících kvalitu zabezpečení. Ta jsou pak skrze vlastní IP adresu připojena přímo k internetu a tvoří ideální terč pro útoky hackerů.
Chytré technologie se také stávají součástí kritické infrastruktury státu či soukromých firem. Jejich bezpečnost a schopnost chránit uživatelská data před zcizením je proto nezbytná. „Důvěra klientů v absolutní spolehlivost a bezpečnost systému je pro nás zásadní. Jediný větší únik citlivých dat by ji přitom mohl nenávratně poškodit, proto je pro nás zabezpečení sítě prioritou,“ vysvětlil Jan Soukal, výkonný ředitel společnosti Sigfox Česká republika.