
Čínská ekonomika je však napřed a před pár dny zveřejněná statistika HDP za první čtvrtletí tak může poskytnout dostatečný obrázek dopadu bezpečnostních opatření na jednotlivé sektory. Celkově se tamní ekonomika propadla meziročně o 6,8 %, což je méně než se obecně očekávalo. Spotřeba i investice ještě v březnu výrazně klesaly, ale samotná průmyslová produkce a export se už výrazně zlepšovaly i přes narušení domácích dodavatelských řetězců.
Nejvíce odolný se ukázal trh s nemovitostmi, kde už v březnu pokračoval růst investic, prodejů i cen. Z pohledu jednotlivých sektorů nepřekvapivě největší pokles zaznamenalo pohostinství a rekreace. Dvouciferný propad meziročně zaznamenaly i maloobchod, doprava a stavebnictví. Naopak překvapivě nízký pokles vykázalo zemědělství, průmysl a celkově služby, IT sektor zaznamenal dokonce téměř srovnatelný růst jako v předchozím čtvrtletí.
Celková poptávka v ekonomice však zůstává slabá hlavně kvůli zahraničním partnerům, kteří teprve teď míří do recese. I proto očekáváme, že čínská ekonomika letos poroste pouze o 2,9 %, což je zhruba poloviční tempo ve srovnání s předchozím rokem.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Čína má velkou výhodu že není pod diktátem EU.
To je ale hloupost, prý diktát EU, a neměl jste ráno mokré prostěradlo?
Čtu dobře? Čínská ekonomika letos poroste o 2,9%? Tak to bude jasným vítězem této recese způsobené čínským virem. Všechny ekonomiky světa totiž budou v záporných číslech vč. té naší.
co by za to dala evropa pouze 2.9 % růstu v dojčlandu jásají nad nulou