Daňové a právní novinky v roce 2021: Jak u daňového přiznání získat měsíc navíc?

Od ledna 2021 začne platit hned několik novinek v pracovním, obchodním a daňovém právu. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn. V dnešním díle se budeme věnovat daňovému přiznání. Budete na něj mít více času, pokud ho podáte on-line.
Novela od příštího roku přináší zásadní zjednodušení při ukládání plných mocí poradců. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Daňový řád od ledna 2021 mění koncepci prodlužování lhůt pro podávání daňových přiznání. Základní tříměsíční lhůta bude automaticky prodloužena na čtyři měsíce, pokud bude přiznání podáno elektronicky.

Prodloužení ze zákona o tři měsíce při zastoupení poradcem již nebude potřeba dopředu zajišťovat uložením plné moci. Bude stačit, když plnou moc správce daně obdrží nejpozději současně s přiznáním. K prodloužení pak dojde automaticky.

Na druhou stranu, pokud bude daňový subjekt očekávat přeplatek, nebude zastoupení poradcem na překážku, pokud přiznání podá před uplynutím základní tříměsíční lhůty. Dnes se v i těchto případech lhůta automaticky prodlužuje a tím se oddaluje okamžik vyplacení přeplatku. Nová pravidla se použijí již při podávání přiznání za rok 2020.

„Novela přináší zásadní zjednodušení při ukládání plných mocí poradců. Aby se základní lhůta pro podání daňového přiznání prodloužila na šest měsíců, bude stačit, když se plná moc podá zároveň s přiznáním,“ hodnotí změnu advokátka PwC Legal Zuzana Hájková.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena