Datové schránky jsou pro dvě třetiny Čechů složité. Vyplatí se placený přístup?

Průzkum
Týdně si letos datovou schránku nově zřídí v průměru téměř tři tisíce uživatelů. Počet fyzických osob se kvůli covidovým omezením meziročně zdvojnásobil, ale současně s tím se množí také výhrady proti uživatelským funkcím datových schránek, provozovaných ministerstvem vnitra. Jde o letité problémy „datovek“.
Datové schránky fungují od roku 2009, kdy byly do českého právního řádu implementovány zákonem č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Zdroj: mojedatovaschranka.cz

Vyplynulo to z uživatelského šetření společnosti Atlas Software, která se specializuje na vývoj softwarových řešení, na vzorku 200 dotazovaných. Podle šetření se s uživatelským prostředím trápí více než 80 procent respondentů. Pro uživatele je prostředí datových schránek nejčastěji „příliš složité“ a „nepřehledné“.

Ačkoli datové schránky výrazně zjednodušují komunikaci s úřady, lidem se s nimi často nepracuje příliš pohodlně. Stěžují si hlavně na nepřehlednost uživatelského rozhraní a chybějící funkce.

„Stává se mi, že se překliknu, a potom je pro mě složité krok vrátit, nebo přesně dohledat to, jakou chybu jsem udělal,“ uvedl např. v dotazníku jeden z respondentů šetření.

„Lidé jsou z on-line světa zvyklí využívat funkcí e-mailových schránek, s nimiž pracují prakticky denně, a nepřehledné prostředí datových schránek je tak pro ně často matoucí. Podle odpovědí by ocenili intuitivnější prostředí, jaké znají z MS Outlooku nebo G-mailu,“ informoval redakci Michal Kocanda, ředitel společnosti Atlas Software.

Uživatelé si podle šetření také stěžují na přijímání zpráv. V datové schránce se totiž zpráva po otevření okamžitě stává přijatou a začíná běžet lhůta na jejich vyřízení, stejně jako u úředních dopisů doručovaných do vlastních rukou.

Většina respondentů má také problém s archivací zpráv. „Téměř 70 procent klientů samosprávy a více než 75 procent firemních klientů deklaruje, že si zprávy pro archivaci tisknou, nebo je ukládají do úložiště v počítači, protože v datové schránce (pokud její uživatel nepoužívá placenou variantu, pozn. red.) se po 90 dnech smažou,“ sdělil Kocanda.

PSALI JSME:
Co dnes může usnadnit podnikání? Aplikace

Dalším častým problémem je také přepínání mezi datovými schránkami u těch uživatelů, kteří jich spravují více a musejí se tak opakovaně odhlašovat a přihlašovat. Na základě požadavků uživatelů proto společnost vyvinula společnost aplikaci Chytrá datovka.

Ta má ambice výše naznačené problémy řešit. Vývojáři aplikace také řešili přeposílání zpráv z datové schránky na e-mail nebo možnost pokročilého vyhledávání. Práce s datovou schránkou se tak prý v aplikaci podobá běžnému e-mailu.

Po prozkoumání nabídky na serveru chytradatovka.cz je ale zřejmé, že správa „více datových schránek“ znamená maximálně tři datovky, a to ve všech variantách předplatného společnosti Atlas Software, které se od sebe fakticky liší jen délkou – jak od jednoho roku do tří let. Klasickým marketingovým lákadlem jak pak 30denní zkušební období zdarma.

Zdroj: Chytrá datovka

Provoz placeného datového trezoru České pošty s kapacitou 100 archivovaných zpráv přijde na 720 Kč včetně DPH. Jakmile se uživatel přiblíží „varovnému“ limitu 90% naplnění datového trezoru, začne jej Česká pošta bombardovat e-maily, že zprávy starší 90 dnů budou z trezoru nenávratně vymazány. Inu, i tohle je marketing.

Pro srovnání: Nejlevnější roční provoz Chytré datovky se třemi datovými schránkami a dvěma uživatelskými účty nyní vyjde po slevě na 2750 korun bez DPH, tedy na 3327,50 Kč včetně daně z přidané hodnoty. V případě dvouletého předplatného uživatel ušetří 500 Kč bez daně; u tříletého tisícovku. Archivace zpráv je u platících předplatné zdarma.

Variantou zdarma k Chytré datovce je například aplikace Datovka sdružení CZ.NIC, která ale nemá příliš dobré uživatelské hodnocení, zdarma se nabízela i verze s omezenou funkčností od společnosti Amos Software. A pokud byste si chtěli vyzkoušet práci s datovou schránkou, aniž byste museli vstupovat do té skutečné, můžete využít interaktivní demo, dostupné je zde.

PSALI JSME:
S datovou schránkou přicházíte o možnost, že nejste k zastižení

Aniž bychom chtěli nadbíhat České poště, přičemž my sami máme v redakci výhrady k tomu, jak fungují její oficiální datové schránky, kde např. nelze smazat příchozí varovné zprávy o naplnění datového trezoru, faktem je, že těm, kdo v jedné datové schránce ročně řeší jednotky (či nižší řád desítek zpráv), se placená varianta zřejmě nevyplatí. Spočítat si to ale musí každý sám.

Jak upozornila společnost Software602, před pandemií se stalo jen jednou, že došlo ke zřízení tisíce nových datových schránek týdně. Letos je to standardně trojnásobek, tedy tři tisíce týdně. „Pokud se nic nezmění, jen letos jich přibude dalších sto tisíc,“ informoval redakci Pavel Nemrava ze společnosti Software602, který má ve firemní struktuře na starosti agendu datových stránek.

V dalších letech budou přírůstky uživatelů datových schránek, jejichž systém funguje od roku 2009, ještě markantnější. V roce 2023 bude totiž datová schránka zřízena automaticky všem OSVČ, firmám i fyzickým osobám, které využívají e-Identitu. Přejde tak na ně povinnost komunikovat s úřady výhradně prostřednictvím datové schránky.

PSALI JSME:
„Obálky s pruhem“ musí převzít i majitelé datových schránek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.