
Více než třetina (37 %) rodičů ukládá svým dětem peníze v hotovosti, další třetina (35 %) využívá nějaký finanční produkt. Mezi nimi vede stavební spoření (více než polovina respondentů), třetina dotázaných posílá dětem peníze na spořicí účet a čtvrtina založila dětem životní pojištění. Doplňkové penzijní spoření svým dětem sjednalo jen 8 procent rodičů.
„Více než polovina rodičů uvádí, že jsou pro ně zajímavé produkty, u kterých mohou využít státní příspěvek, což doplňkové penzijní spoření pro děti rozhodně splňuje. Z našich dat vyplývá, že rodiče spoří v průměru 470 Kč měsíčně. Penzijní spoření ale pro své děti využívá zatím poměrně málo lidí, a to chceme změnit,“ uvedla Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti.
Výhled do budoucna přitom podle Martina Kupky, hlavního ekonoma ČSOB, není právě nejoptimističtější. „Lidé v Česku na finanční zajištění ve stáří příliš nemyslí a stále se ve velké míře spoléhají na stát. Česko přitom již propáslo ten správný čas na realizaci penzijní reformy, budoucí senioři tedy musí počítat s výrazně nižším státním důchodem. Realita je zkrátka taková, že se o své důchody musíme postarat především sami. A čím dříve začneme spořit na stáří i svým dětem, tím lépe pro ně,“ upozornil Martin Kupka.
Svým dětem vůbec nespoří čtvrtina rodičů. Více než polovina (52 %) z nich to vysvětluje tím, že na spoření pro děti nemají peníze. Druhým nejčastějším důvodem je podle rodičů zatím nízký věk dítěte (19 %).