Do dvou let bude zlato nejdražší v dějinách, prognózuje Citi

Názor
Cena zlata se během dalších dvou let dostane na dějinné maximum, když přesáhne hranici dvou tisíc dolarů za troyskou unci. Věří v to jedna z největších amerických bank, Citigroup.
Do dvou let bude zlato nejdražší v dějinách, prognózuje Citi. Foto: Depositphotos.com

Důvodů rostoucí sháňky po žlutém kovu bude prý více. Banka jmenuje stoupající riziko celosvětové ekonomické krize a také nemalou pravděpodobnost, že americká centrální banka sníží úrokové sazby až k nule. Dosud se zlato prodávalo za nejvyšší cenu v roce 2011. Tehdy jedna unce vyšla i na více než 1920 dolarů.

Atraktivita drahých kovů vzrůstá právě i kvůli politice světově významných centrálních bank. Ty teď buď snižují úrokové sazby, nebo takové snižování signalizují. To zvyšuje poptávku po drahých kovech, jejichž klíčovou nevýhodou je to, že žádný úrok nenesou. Jestliže ovšem přílišný úrok nenesou ani jiná aktiva, z důvodu politiky centrálních bank, klíčová nevýhoda drahých kovů mizí a zůstává jejich výhoda v podobě fyzické povahy – toho, že si na ně lze sáhnout – a toho, že svoji hodnotu si drží po tisíciletí, což z nich právě činí „pojistku pro zlé časy“.

PSALI JSME:
Zlato je pro Čechy na „rekordu“. V korunách nikdy nebylo dražší

V letošním roce si zlato – a drahé kovy obecně – nevede špatně. V českých korunách od Nového roku zhodnotilo o 21,7 procenta. Podobně jako stříbro, které za stejnou dobu podražilo o 21,1 procenta. Nejlépe je na tom z klíčových drahých kovů palladium, jež letos poskočilo o 28 procent. Platina pak v korunách zdražuje o 23 procent.

Drahé kovy v očích mnoha investorů představují pojistku pro časy nejistoty a možné ekonomické krize. Její pravděpodobnost narůstá z důvodu stupňující se obchodní války mezi USA a Čínou, ale také kvůli nejistotě spjaté například s děním kolem brexitu. Investoři zpravidla za primární bezpečné útočiště ve formě drahého kovu považují zlato. Když však cena zlata citelně roste, což je letošní případ, začnou se poohlížet také po dalších drahých kovech.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Anonymizace vlastnictví: Daňový ráj můžete mít i doma

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.