
Fed v souladu s očekáváním úrokové sazby nenížil, tuzemská centrální banka ano, a to o 25 bazických bodů. Přes zveřejnění řady makroekonomických ukazatelů bylo obchodování na devizových trzích reaktivně klidné.
Dolar si vůči euru polepšil až ve druhé polovině týdne, když přišly příznivé zprávy o obchodních jednáních mezi USA a Velkou Británií. To vyvolalo očekávání, že k nějaké rozumné dohodě dojde i mezi Spojenými státy a Čínou. Dolar tak končí tento týden ve srovnání s eurem silnější o zhruba půl procenta.
Data zveřejněná v tomto týdnu byla poznamenána efektem předzásobení amerických firem dovozy ze zahraničí před tím, než na ně Donald Trump uvalí cla. Vyšší dovozy do USA se samozřejmě projevily v dalším hlubokém schodku amerického zahraničního obchodu, tentokráte za březen.
Pozitivně naopak americké dovozy ovlivnily evropská, zejména německá produkční a exportní data, jak bylo patrné z německých březnových podnikových objednávek, průmyslové produkce, exportů i bilance zahraničního obchodu. Vzhledem k poklesu německých dovozů se skutečně zdá, že efekt lepších německých čísel bude pouze krátkodobý.
ČNB na svém středečním zasedání snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů. Dvoutýdenní repo sazba tak činí 3,50 procenta. Krok centrálních bankéřů, pro nějž jich hlasovalo šest (jeden byl pro stabilitu sazeb), byl v souladu tržním zaceněním i analytickým konsensem.
Guvernér banky Aleš Michl na tiskové konferenci tradičně vystoupil s jestřábí rétorikou při současném snížení sazeb. Prostor pro další pokles sazeb je podle něj omezený a bude záležet na vyhodnocování nově příchozích dat.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)