Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v krajním případě následovat i vyhazov.
Uniformu nebo pracovní oblečení nosí v práci devět procent respondentů. Foto: Pixabay

Anketa webu Profesia.cz se návštěvníků portálu ptala, jestli musí ve svém zaměstnání dodržovat nějaká pravidla oblékání a zde se v parném létě dočkají nějaký úlev. Výsledky jsou poměrně zajímavé. Ukázalo se, že tři čtvrtiny odpovídajících jsou ve své práci skutečně vázány určitými pravidly.

„Od striktních pravidel oblékání se v posledních letech spíše ustupuje, proto bylo překvapivé vysoké procento lidí, a to 48 procent, kteří musí dodržovat předepsaný dress code. Jen deset procent z nich má v létě nějaké úlevy,“ řekl Michal Novák z Profesia.cz.

Dodal, že jen necelá pětina zaměstnanců v anketě uvedla, že sice nemají daná pravidla pro oblékání, ale musí dodržovat určitý standard. „Uniformu nebo pracovní oblečení pak nosí v práci devět procent respondentů. Zbývající čtvrtina uvedla, že žádná pravidla pro oblékání u nich v práci nemají,“ poznamenal Novák.

Pracoval v neschváleném oděvu

Nedodržování firemních pravidel o oblékání přitom v krajním případě může skončit i vyhazovem. Před časem se takový případ dostal dokonce až k Nejvyššímu soudu. Spor se podle webu Patria.cz týkal řidiče hromadné dopravy, kterému zaměstnavatel opakovaně vyčítal, že pracuje v neschváleném oděvu. Odvolával se přitom na interní směrnici, podle níž řidiči musí nosit stejnokroj s logem dopravní společnosti. Řidič oponoval, že stejnokroj je pro něj ze zdravotního hlediska nevhodný. Nakonec dostal výpověď.

Spor o neplatnost výpovědi zprvu vyhrával zaměstnavatel, který uspěl u soudu prvého stupně a následně u odvolacího soudu. Podle nich řidič musel dodržovat firemní řády. Jenže pak se spor dostal k Nejvyššímu soudu, který rozhodl naprosto opačně – dal za pravdu řidiči, výpověď byla neplatná. Zaměstnanec podle zdůvodnění soudu nošením neschváleného oděvu nemohl porušit právní předpisy, které se vztahují k vykonávané práci.

Jenže to nebylo všechno. Vrchní soud totiž současně konstatoval, že za porušení povinnosti nosit nařízené oblečení skutečně může následovat výpověď. Firma ovšem musí u případného dalšího soudního přelíčení prokázat, že tuto povinnost požaduje legitimně, a to především jím konkrétně vykonávané práce, dobrých mravů a rovného zacházení. Přeloženo ze soudní řeči do běžné češtiny: každý případ se bude posuzovat individuálně.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.