
V případě podnikatelů byl důvodem snížení důvěry vývoj v průmyslu. Ve stavebnictví důvěra stagnovala. Naopak k dalšímu zlepšení došlo v sektoru obchodu a služeb. Důvěra v průmyslu se v říjnu snížila na stejnou úroveň, jaké dosahovala vloni v listopadu, tedy v době, kdy obavy z pandemie byl velmi silné.
Nyní je nálada špatná především z důvodu chybějících komponent a materiálů do výroby. Takový výsledek za říjen indikuje slabost průmyslové výroby i ve čtvrtém čtvrtletí poté, co ve třetím čtvrtletí pravděpodobně klesla. Ekonomiku naopak do kladných temp budou táhnout obchod a služby, jejichž důvěra roste na předpandemické úrovně.
Naopak další pokles spotřebitelské důvěry indikuje ochlazení spotřebitelského apetitu. Zde dochází k trendovému snížení od června, kdy index po konci protiepidemických opatření výrazně vzrostl. I když se zde nenachází tak nízko, jako byl během pandemie, přesto je relativně vzdálen úrovním, kterých dosahoval během klidných období růstu ekonomiky.
Zrychlení inflace silně k poklesu důvěry přispělo. Statistický úřad uvádí, že počet respondentů obávajících se dalšího růstu cen byl v říjnu nejvyšší v historii zjišťování. V souhrnu indikuje říjnový propad důvěry v ekonomiku další zpomalení ekonomiky. Ta se ve druhé polovině roku bude pravděpodobně nacházet blízko stagnace, takže nelze vyloučit ani její pokles.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)