
Nízkou míru nezaměstnanosti – potažmo problémy se sháněním zaměstnanců – jako bariéru pro rozvoj svého podnikání vnímají dvě třetiny předních českých exportních společností.
Loni to byly tři čtvrtiny. Významně poklesl podíl exportérů, kteří rozhodně souhlasí, že současná situace na trhu práce představuje bariéru v rozvoji jejich podnikání.
„Ačkoliv problémy s hledáním zaměstnanců a rostoucí mzdové náklady jsou pro české exportní společnosti stále velké téma, nejsou již pociťovány tak intenzivně jako loni. Částečně to lze přisoudit postupující adaptaci podniků na situaci, částečně zřejmě kulminaci tématu vysoké zaměstnanosti ve zpravodajství i v odborném tisku v minulém roce. Letošku už z pohledu ekonomických témat dominuje spíše zpomalování německé potažmo evropské ekonomiky,“ říká Jiří Nosek, Client Business Partner GfK.
Relevantní reakcí na situaci na trhu práce je také omezování či reorganizace výroby v důsledku problémů s přijímáním zaměstnanců a zvýšených nákladů na lidské zdroje. K té již přistoupilo 17 procent exportérů, pro něž nízká nezaměstnanost představuje bariéru v rozvoji podnikání. Přibližně stejný podíl tento krok zvažuje, celkem je tedy toto řešení relevantní pro 32 procent.