Ekonomika USA se zotaví dříve než zbytek světa. Za cenu rekordního schodku obchodní bilance

Analýza
Podle naší aktuální ekonomické analýzy očekáváme, že po 3,5% poklesu v roce 2020 dojde letos k růstu hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států o 5,7 procenta. To by umožnilo americké ekonomice vrátit se na předkrizovou úroveň již v polovině roku 2021, tedy dříve, než ostatním rozvinutým ekonomikám.
Dopad osmiletého investičního plánu do americké infrastruktury v objemu dvou bilionů dolarů, který představil nedávno Bílý dům, se projeví až po roce 2021. Ilustrační foto: Pixabay.com

K oživení amerického hospodářství dojde i díky bezprecedentní fiskální reakci vlády na ekonomickou krizi. Balíček na podporu ekonomiky, který byl přijatý v březnu 2021, činí 1,9 bilionu dolarů (částka rovnající se 27 % HDP USA – pozn. aut.), což je více, než v jakékoli jiné vyspělé ekonomice. Coface odhaduje, že by však schodek obchodní bilance mohl v důsledku stimulačního plánu vzrůst o 56 miliard dolarů.

Záchranný plán pro ekonomiku USA: Silné oživení, ale stále větší obchodní deficit

Po šoku z pandemické krize covid-19 se chystá v USA masivní stimulační balíček. Opatření na oživení přijatá letos v březnu zahrnují výdaje ve výši téměř 1,9 bilionu dolarů (9 % HDP). Z nich více než třetina bude napumpována do americké ekonomiky v roce 2021 a zbytek v průběhu deseti let. Vedle toho Kongres již v roce 2020 schválil podporu oživení ve výši téměř čtyř bilionů dolarů.

Vzhledem k rychlému postupu vakcinace proti covid-19 ve Spojených státech (více než čtvrtina populace dostala do konce března alespoň jednu dávku) očekáváme silný nárůst soukromé spotřeby obyvatel. Ta pomůže růstu ekonomiky o 5,7 procenta v roce 2021 po loňském poklesu o 3,5 procenta. USA se tak jako jedna z prvních zemí světa vrátí výkonností ekonomiky do poloviny roku 2021 na předkrizovou úroveň.

PSALI JSME:
Biden napumpuje do ekonomiky USA celkově přes pět bilionů dolarů. Hrozí citelná inflace

Očekávaný „boom“ spotřeby v USA však vyvolá poptávku po dovozu a položí základy rekordního obchodního deficitu. Stimulační balíček by mohl vést k dalšímu deficitu 56 miliard dolarů. V důsledku toho by se mohl prohloubit schodek obchodní bilance s Mexikem, ale také s Německem, Jižní Koreou, Brazílií a Indií.

Dopad osmiletého investičního plánu do americké infrastruktury v objemu dvou bilionů dolarů, který představil nedávno Bílý dům, se projeví až po roce 2021. Nicméně zvýšení daní, které jej financuje a bude rozloženo na 15 let, prohloubí deficit federálního rozpočtu a růst obchodního deficitu.

Deficit tažený spotřebou

Spojené státy mají jako největší světový dovozce a druhý největší vývozce deficit obchodní bilance již od začátku 70. let. Schodek dosáhl v roce 2020 rekordní úrovně přes 900 miliard amerických dolarů. Vliv na to měl růst obchodního napětí – zejména s Čínou – a pandemie covid-19, která narušila obchodní toky.

Historicky je schodek obchodní bilance USA dán velkým dovozem reagující na domácí spotřebu. Od roku 2015 dochází k poklesu objemu průmyslových výrobků a materiálů v deficitu obchodní bilance.

PSALI JSME:
Biden i Fed požehnali raketovému růstu ekonomiky

V roce 2017 se USA staly čistým vývozcem zemního plynu a na konci roku 2019 i ropy a ropných produktů.

Přestože jsou výrobky určené k nákupu ze strany dalších firem nejdůležitější americkou exportní položkou (34 % z celkového objemu v letech 2010 až 2020), rostl jejich vývoz menším tempem než dovoz. A to i kvůli problémům Boeingu v posledních dvou letech a poté vinou pandemie covid-19.

USA a Čína: Obchodní válka s rozporuplnými výsledky

Prezidenství Donalda Trumpa zvýšilo podíl Číny na obchodním deficitu USA. V letech 2010 až 2020 připadaly na vrub obchodu s Čínou zhruba 44 procenta schodku. I když došlo k poklesu rekordního maxima téměř o 420 miliard dolarů z roku 2018, Trump nedokázal splnit svůj slib z roku 2016, kterým bylo výrazné snížení celkového deficitu.

Ten byl na konci jeho mandátu vyšší, než když nastoupil do úřadu. I když opatření v oblasti cel snížila schodek obchodní bilance s Čínou v roce 2019 o 18 procent, tak téměř tři čtvrtiny tohoto poklesu byly vyváženy růstem schodku obchodních bilancí se zbytkem světa. Podobná situace je i v roce 2020. Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy, která přinesla nárůst obchodních překážek, tak měla smíšené výsledky.

PSALI JSME:
Slabší dolar je pro oddlužení globální ekonomiky nezbytný

Dopad obchodní dohody, podepsané 15. ledna 2020 Trumpem a čínským viceprezidentem Liu He, je vzhledem k pandemii covid-19 obtížné posoudit. Do konce roku 2020 Čína nesplnila svůj závazek koupit v USA o téměř 64 miliard dolarů více zemědělského, energetického a průmyslového zboží než v roce 2017. Z celkového objemu 159 miliard dolarů přislíbených nákupů komodit od USA Čína do konce loňského roku realizovala pouze 59 procent tohoto cíle.

Od „America First“ k „America is Back“

Když Joe Biden vystřídal Donalda Trumpa, skončila politika „America First“, charakterizovaná rostoucím obchodním napětím a celními překážkami, zejména s Čínou. Bidenova kampaň a první kroky naznačovaly, že obchodní politika bude důležitou součástí jeho širší zahraniční politiky charakterizované sloganem „Amerika je zpět“. Dosavadní kroky naznačují, že obnova vůdčího postavení USA ve světě a obnovení partnerství a aliancí jsou jeho hlavní priority.

Na druhou stranu se projevuje asertivnější postoj vůči Číně. To se odráží v obchodní agendě administrativy, díky níž je prioritou řešit „zneužívající a nekalé“ obchodní praktiky. Vláda prezidenta Bidena zatím neoznámila žádné snížení cel, přičemž ponechala možnost použít je jako páku pro vyjednávání v budoucích bilaterálních jednáních.

Autor je generální ředitel pojišťovny COFACE pro Českou republiku a Slovensko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spojené státy chystají obchodní válku proti daňovým rájům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.