Česká pojišťovna na všech svých pobočkách umožňuje lidem podepisovat smlouvy elektronicky. Důvodem je zvýšení komfortu zákazníků, jejich rychlejší úspora a šetrnost k přírodě.

Už loni zavedla elektronické podpisy Pojišťovna České spořitelny. Klientům nabízí biometrický podpis, který pomocí technologie SignPad zachytí vedle obrázku podpisu i jeho dynamické charakteristiky jako tlak, rychlost nebo zrychlení. Na konci letošního ledna spustila projekt vlastnoručního digitálního podpisu, tzn. podpisu smlouvy elektronickou tužkou, pojišťovna Kooperativa.
Kooperativa, Pojišťovna České spořitelny a ČPP využívají řešení Signosoft, obdobně jako třeba mobilní operátor O2. Experti se shodují, že jde o další mezník v pojišťovací historii. Odborníci předpokládají boom digitálních podpisů také v jiných odvětvích.
Jedná se o revoluční technologii, která umožní uzavřít smlouvu na pojištění v plně digitální podobě, což zrychlí zpracování smluv a následně i ušetří milióny listů papíru, které by jinak musely být vytištěny při podpisu klasické papírové smlouvy. Ještě před deseti lety se vyplňovaly nabídky pojistných smluv na papír a v pojišťovně se pak ručně v tištěné podobě také evidovaly.
Výhoda elektronického podpisu spočívá především v tom, že nevzniká „papírová“ smlouva. Přijetí papírové smlouvy do systému dnes trvá více než týden, zatímco smlouvy podepsané elektronicky jsou zpracovány nejpozději do dvou dnů.
S příchodem biometrického podpisu poradce on-line modeluje pojistku, vyplňuje nabídku pojistné smlouvy, s klientem ji podepisuje a posílá data do pojišťovny. Ta nabídku dostane rovnou do systémů a může s ní pracovat. Pouze potvrzení o přijetí do pojištění dostává klient obvykle poštou.
Biometricky podepsaný dokument se stoprocentně shoduje s daty, která byla odeslána do pojišťovny. Tím odpadá i případná chybovost při zadávání dat z papírových smluv do informačního systému pojišťovny. Na zabezpečeném portále si klient může originál pojistné smlouvy otevřít a uložit včetně všech doprovodných dokumentů. Smlouvu si případně může i vytisknout a uschovat v papírové podobě.
„Kromě výše uvedených výhod díky elektronickému podpisu získáme jednoznačnou časovou identifikaci sjednání smlouvy. Nebude tedy možné antedatovat smlouvu, což byla velká nevýhoda sjednání smlouvy v papírové podobě. Bohužel i s těmito případy se v naší praxi setkáváme,“ uvedl vedoucí projektu biometrického podpisu v Kooperativě Jindřich Skrip pro deník Právo.
Už na loňské odborné konferenci v Praze, která hostila zástupce velkých firem, softwarových odborníků, soudních znalců a dalších specialistů, se její účastníci shodli, že masivní nástup používání technologie biometrických podpisů, kterou už řadu let využívají zejména banky a telekomunikační operátoři, se dá v nadcházejících letech očekávat nejen v komerčním sektoru, ale i ve státní správě a samosprávě.
Podle průzkumu, jehož výsledky byly na konferenci prezentovány, plánuje do roku 2017 zavést biometrický podpis až 70 % velkých společností.
Podstatnou změnu by občané celé Evropské unie měli zaznamenat už od července příštího roku, kdy vstoupí v platnost unijní nařízení. V první fázi stanoví, že žádný úřad v rámci celé EU už nebude moci odmítnout přijetí dokumentu v digitální formě, pokud bude opatřen všemi náležitostmi, jako např. digitálním podpisem.