
Investoři, kteří se pohybují na trzích kratší dobu, si mohli udělat adrenalinový výlet do minulosti a na vlastní kůži prožít to, co za sebou mají ti zkušenější – například z průběhu finanční krize nebo po prasknutí internetové bubliny na počátku tisíciletí. Dodejme, že zatím šlo skutečně jen o výlet „na otočku“ a dramatický propad trhů se zastavil a naprostá většina indexů opět zezelenala.
Akcie se ale nalézají po celém desetiletí téměř nepřetržitého růstu v bodě, kdy zpravidla přicházejí i výraznější korekce. Jen vám nikdo neřekne, kdy přesně se tak stane. Berme tedy události posledních dnů jako takový test, díky kterému si mohli někteří investoři vyzkoušet, jak pevné mají nervy.
A to obzvlášť v době, kdy obchod uděláte přes aplikaci na pár dotyků obrazovky mobilního telefonu, což může svádět k impulsivnímu rozhodování. A tady se dostáváme k první, pro mnohé draze vykoupené, zkušenosti. Emoce a ukvapená rozhodnutí do investování nepatří. Tehdy investor s velkou pravděpodobností učiní obchod v tu v nejméně vhodnou chvíli.
Třetinová ztráta za pět dnů
Takové dvě ukázkové emoce jsou euforie a strach. Ukažme si to třeba na akciích automobilky Tesla. Ta se stala na začátku letošního roku jedním z investičních hitů. Za první dva měsíce se z hodnoty okolo 400 dolarů dostala až nad 900 dolarů v druhé polovině února.
Kdo tehdy podlehl euforii, nebo chcete-li investiční horečce, kdy se o Tesle mluvilo snad i v kadeřnictvích, a akcie nakoupil, protože to „dělali všichni“, čekala ho v následujícím týdnu studená sprcha. Akcie automobilky se na trhu propadly přibližně o 30 procent (dost možná by se to stalo i bez vlivu koronaviru).
Kdo ze strachu neudržel nervy na uzdě a před víkendem akcie prodal, připsal si za pět obchodních dnů třetinovou ztrátu. I to dovedou emocemi ovlivněná rozhodnutí, které vedou k tomu, že draze nakoupíte a levně prodáte.
Informace 24/7
Dost možná byli mezi takovými nešťastníky i ti, kteří neustále sledovali na monitorech a obrazovkách vývoj kurzů a při bezesných nocích počítali, kolik ten den prodělali. Kdo chce, může dnes konzumovat v podstatě nepřetržitý informační tok z celého světa.
A víte co? Pokud nejste vyloženě trader, tedy obchodník, který chce vydělávat na krátkodobých výkyvech, ale spíše dlouhodobý investor, tak dost často uděláte nejlépe, když nebude dělat na základě instantních informací nic a budete se držet svého investičního horizontu.
Uklidnit vás může skutečnost, že v historii nejsou desetiprocentní propady trhů ničím výjimečným, a především pak to, že burzy se následně velmi dobře uzdravují. Podíváme-li se na americké akcie, tak ze statistik vyplývá, že s výjimkou turbulentních 30. let minulého století se nevyskytl případ, kdy by akcie byly po některém z podobných desetiprocentních propadů v horizontu následujících pěti let ve ztrátě.
Chovejte se jako v obchodě
Není důvod, abychom se na burze chovali jinak než při běžném nákupu v obchodě. Nakupovat cokoli poté, co v poslední době posílí (zdraží) o desítky procent, nedává příliš smysl. Počkejte si, až vám trh nabídne slevu. Pak teprve zvažujte nákup, pokud tedy jde o kvalitní zboží.
Nablýskaná značka ještě nemusí znamenat kvalitu, a pokud opravdu chcete osud části svých úspor spojit s akciemi dané firmy, měli byste si skutečně ověřit, že její hospodaření je alespoň na základě veřejně dostupných údajů životaschopné. Dnes přeci také v obchodě často studujeme složení výrobků, abychom si nekoupili něco nezdravého.
Připravte se na propady
Investoři si po tučných letech musejí zvykat opět na to, že hodnoty akcií zkrátka čas od času silně kolísají. Chtějí-li svá portfolia před propady alespoň částečně chránit, musejí diverzifikovat. Tedy rozložit své finance mezi více aktiv, která se v případě podobných otřesů nevydávají stejným směrem.
Za březen tak hodnota portfolií, která obsahovala akcie, dluhopisy a zlato, poklesla mnohem méně než pouze ta akciová. Toto není žádná objevná myšlenka, ale princip starý v podstatě jako lidstvo samo.
A jeho platnost přetrvává. Vsadit vše na jednu kartu se může pohádkově vyplatit, nebo také brutálním způsobem prodražit. Nejsem příliš příznivcem variant „buď, anebo“, a proto doporučuji investice rozložit mezi více titulů a typů aktiv.
Alternativou je vložit část peněz do některého ze spravovaných podílových fondů. Ty mají své investice zpravidla rozloženy mezi desítky až stovky akcií či dluhopisů a dalších aktiv, a když některé z nich začnou klesat, portfolio fondu jako celek to tolik neohrozí.
Trhy ještě nejsou imunní
Chcete-li vyhlídku na další „investiční“ dny, tak vývoj bude záležet na makroekonomických datech, která začnou přicházet z jednotlivých států. Nemyslím si, že budou úplně příznivá. Nepopiratelným faktem totiž je, že část světové produkce bude epidemií koronaviru ovlivněna.
Mimo jiné proto, že onemocnění mohlo způsobit zastavení výroby v čínských manufakturách, což ve světově propojeném trhu může vést mimo jiné k narušení na sebe navazujícího výrobního řetězce, poklesu ziskovosti globálních firem a také k následným problémům na trhu práce.
Nemyslím si, že by trhy vůči nákaze koronavirem získaly už úplnou „imunitu“, s dalšími turbulencemi musíme počítat. Věřím ale, že v dlouhodobějším pohledu uvidíme, že se burzy z vlivu koronaviru zotaví.
Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)