Euro dolů, dolar nahoru, koruna silnější

Poslední srpnový den byl na globálním devizovém trhu ve znamení oslabování eura a posilování dolaru. Trend byl patrný zejména během evropského dopoledne, kdy kurz spadl z ranních 1,094 k popoledním 1,086 USD/EUR.
Poslední srpnový den byl na globálním devizovém trhu ve znamení oslabování eura a posilování dolaru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nepříznivě pro euro vyznělo hned ranní zveřejnění poměrně hlubokého propadu německých maloobchodních tržeb za červenec. Příliš pak nepotěšila ani inflační data z eurozóny za srpen, kde se meziroční desinflace nečekaně zastavila na 5,3 procenta. A na této relativně vysoké úrovni se nacházela i její jádrová složka.

Odpoledne pak přineslo poměrně silná data z USA v podobě nižšího než očekávaného počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za předchozí týden. Jde o další střípek do mozaiky silných dat z trhu práce. Srpnové osobní příjmy lehce zaostaly za očekáváním, naopak osobní výdaje konsensus překonaly.

Regionální devizové trhy byly ve čtvrtek poměrně překvapivě v klidu. Polský zlotý i maďarský forint v podstatě stagnovaly, poklidný vývoj byl po většinu dne patrný i na české koruně. Ta teprve v odpoledních hodinách mírně posílila směrem pod 24,05 CZK/EUR, a to bez zjevného impulsu.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB