Euru se daří, dolar ztrácí

Tento týden byl ve znamení atakování nejsilnějších eurových úrovní vůči americkému dolaru za poslední téměř čtyři roky. Společné evropské měně se v první polovině týdne podařilo kurz posunout dokonce nad hladinu 1,180 USD/EUR. Takto silné bylo euro naposledy v září 2021. Jeho síla si dokonce vysloužila komentáře evropských centrálních bankéřů.
Tento týden byl ve znamení atakování nejsilnějších eurových úrovní vůči americkému dolaru za poslední téměř čtyři roky. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Tento týden byl ve znamení atakování nejsilnějších eurových úrovní vůči americkému dolaru za poslední téměř čtyři roky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spíše než k úrovni se ale znepokojivě vyjadřovali k rychlosti posilování. Nicméně závěr týdne již byl ve znamení částečné korekce eurových zisků, když se v průběhu páteční seance kurz stabilizoval kolem 1,170 USD/EUR. Za pátečním zklidněním stál zejména svátek v USA – kvůli Dni nezávislosti byly tamní trhy zavřené.

Za sílou eura, respektive slabostí dolaru stála zejména politika. Hlavně v úvodu týdne se americký prezident Donald Trump opět navážel do prezidenta centrální banky USA (Fed) Jerome Powella a opět ho tlačil do výrazného snižování úrokových sazeb.

Do toho Trump v americkém Kongresu na sílu prosazoval daňový zákon, který výrazně prohloubí zadlužování státu; v této snaze byl nakonec úspěšný. V neposlední řadě trhy v závěru týdne šéf Bílého domu znejistil oznámením, že rozesílá svým obchodním partnerům, se kterými dosud nemá dohodu, včetně EU, dopisy, kde jim oznamuje výši cel s platností od počátku srpna.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka
Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Zveřejněné evropské indikátory naznačují, že cyklus snižování úrokových sazeb se mohl přiblížit svému konci. Zejména indikátory z německé reálné ekonomiky sice zatím zůstávají slabé (zklamaly květnové maloobchodní tržby či podnikové objednávky za stejný měsíc, pozn. aut.), pod očekáváním skončila i inflace. Trhy ale do budoucna počítají s poměrně robustním fiskálním stimulem.

Silný naopak zůstává trh práce. A to nejenom v samotném Německu, ale v celé eurozóně. Silná data z trhu práce přišla i ze Spojených států. Opět se ukázalo, že ADP report (měsíční zpráva o zaměstnanosti v USA mimo zemědělství, pozn. red.) je jako předskokan statistiky nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru velmi nespolehlivý.

Údaje o zaměstnanosti mimo zemědělský a neziskový sektor (NFP) překvapily výrazně pozitivně a k tomu byl zaznamenán nečekaný pokles míry nezaměstnanosti. Vzhledem k duálnímu cíli americké centrální banky, které bere v úvodu nejenom inflaci, ale práce i trh práce, to tak implikuje, že Fed opravdu nebude se snižováním úrokových sazeb spěchat.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek