Evropská centrální banka dle očekávání dál uvolnila otěže

Názor
Evropská centrální banka (ECB) včera oznámila rozhodnutí snížit depozitní sazbu (to je v současnosti ta hlavní, protože banky v eurozóně více ukládají do ECB, než si z ní půjčují) o deset bazických bodů na -0, 5 procenta. Tento krok má tlačit dolů krátkodobé úrokové sazby. Bývalá hlavní sazba zůstává na nule.
Koruna reagovala na rozhodnutí ECB jen velmi vlažně – posílením o cca tři haléře. Lze to brát jako jeden z náznaků, že ECB udělala zhruba to, co od ní trhy čekaly. Foto: Depositphotos.com

ECB zároveň ohlásila, že se od listopadu vrátí k nákupu cenných papírů, a to tempem 20 miliard měsíčně. Nová a dost zajímavá je formulace, že tyto nákupy ECB skončí „krátce před“ počátkem zvyšování úrokových sazeb (dříve mluvila o konci dlouho před počátkem zvyšování sazeb – pozn. aut.).

Není úplně zřejmě, proč ECB udělala tuto formulační změnu, ale jedna věc je jasná: Pokud bude slova „krátce před“ používat i nadále, bude si na sebe šít bič. Ve chvíli, kdy oznámí ukončení nákupů, vznikne jí povinnost splnit „závazek“ brzy začít se zvyšováním sazeb. A centrální banky obvykle podobné dopředné závazky nemají rády.

Výjimkou je závazek, který ECB už dlouho opakuje, a to že bude držet sazby na nynějších extrémních úrovních tak dlouho, dokud se prognóza inflace nepřiblíží udržitelně pod dvě procenta. Tento závazek ale – na rozdíl od toho zvyšovacího – dává jasný smysl.

Další významnou novinkou je zavedení dvoustupňového systému úročení likvidity, kterou mají banky uloženou u ECB: Část této likvidity nebude úročena depozitní sazbou – její záporná hodnota značí, že banky musejí ECB za své vklady u ní platit. Namísto toho bude úročení nulové. Díky tomuto kroku nebude ukládání likvidity do ECB pro banky tak drahé. Připomeňme, že jinam než do ECB ji bankovní sektor eurozóny jako celek uložit nemůže.

PSALI JSME:
ECB snižuje úrokové sazby a obnovuje nákupy dluhopisů

Ve své nové prognóze Evropská centrální banka snížila – oproti prognóze předchozí, tj. z června – výhled inflace pro letošek o desetinu na 1,2 %, pro rok 2020 o čtyři desetiny na 1,0 %, pro rok 2021 o desetinu na 1,5 %. Výhled HDP eurozóny snížila pro letošek o desetinu na 1,1 % a pro rok 2020 o dvě desetiny na 1,2 %.

Pro Maria Draghiho šlo o předposlední měnové zasedání v pozici prezidenta Evropské centrální banky; to poslední bude 24. října. Od počátku listopadu totiž do čela banky nastoupí Christine Lagardeová. Při troše zlé vůle lze vnímat včerejší kroky ECB jako výraz nedůvěry v její odborné kvality.

Rozhodnutí o nových opatřeních by asi počkalo na 12. prosince, kdy Evropská centrální banka bude poprvé s Lagardeovou v čele jednat o měnové politice. Včerejší rozhodnutí namísto toho dost zúžilo budoucí šéfce banky manévrovací prostor. Fakticky to ale asi není velký problém, protože signály, které doposud vyslala, naznačují, že by tak jako tak chtěla pokračovat v dosavadním velmi uvolněném kurzu.

Koruna reagovala na rozhodnutí ECB jen velmi vlažně – posílením o cca tři haléře. Lze to brát jako jeden z náznaků, že ECB udělala zhruba to, co od ní trhy čekaly.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Holubice mohou zvítězit nad jestřáby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.