
V průběhu týdne se situace postupně zklidňovala, a i na geopolitickém poli jsme se dočkali několika pozitivních zpráv. Objevily se informace o možné dohodě týkající se celních válek s Japonskem a Indií, možnost slevit z některých celních opatření připustila i Čína. V závěru týdne se již dolar nacházel na úrovni 1,135 USD/EUR.
Pozitivní zprávou, alespoň z hlediska Evropské centrální banky (ECB), byl její mzdový průzkum. Ten ukázal, že zatímco ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku činil meziroční růst nominálních mezd 4,7 procenta po očištění o jednorázové odměny, pro první čtvrtletí letošního roku průzkum ukazuje na pokles růstové dynamiky na tři procenta.
To je výsledek konzistentní s cenovou stabilitou, pokud budeme předpokládat 2% inflační cíl a 1% dlouhodobý růst produktivity. ECB tak podle našeho názoru přistoupí v červnu a červenci k dalšímu snížení úrokových sazeb, a to o 25 bazických bodů na 1,75 procenta.
Z tuzemských centrálních bankéřů rozhovor pro Seznam zprávy poskytl tento týden viceguvernér Jan Frait. Ten v něm uvedl, že klíčová úroková sazba se ve druhém pololetí letošního roku může pohybovat kolem 3,5 procenta. Zároveň by byl se snižováním úrokových sazeb velmi opatrný.
Kurz koruny v průběhu týdne dále korigoval své ztráty. Dostal se dokonce zpět pod hladinu 25 CZK/EUR (na 24,93 CZK/EUR), kde se nacházel před vyhlášením recipročních cel (2. dubna). Mírně posiloval i polský zlotý (na 4,269 PLN/EUR).
Ten však své ztráty vyvolané obavami z celních válek a silně holubičí rétorikou guvernéra polské centrální banky Adama Glapińského rozhodně celé neumazal. Maďarský forint se v pátečních odpoledních hodinách obchodoval za 406,3 HUF/EUR. Týden začínal zhruba na úrovni 409 HUF/EUR.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)