Firmy se už Trumpa tolik nebojí. Důvěra v ekonomiku stoupla

Mezi podnikateli a spotřebiteli zavládl nevídaný společný optimismus. Důvěra v tuzemskou ekonomiku totiž výrazně vzrostla. Podle komentářů významných českých analytiků pro Finanční a ekonomické informace (faei.cz) je to i důsledek toho, že už nepanuje taková ekonomická obava z rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. I když se to opět může změnit.
Donald Trump stále vyhrožuje dovozovými cly, i tak důvěra v tuzemskou ekonomiku výrazně posílila. Ilustrační foto: Ilustrační foto: Depositphotos.com
Donald Trump stále vyhrožuje dovozovými cly, i tak důvěra v tuzemskou ekonomiku výrazně posílila. Ilustrační foto: Ilustrační foto: Depositphotos.com

Čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) hovoří jasně: Důvěra v českou ekonomiku v letošním květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodu. Po předchozím dubnovém poklesu vzrostla jak u podnikatelů, tak spotřebitelů. Celková důvěra se zvýšila také meziročně – o 4,4 bodu.

„Důvěra podnikatelů vzrostla výrazně o 4,5 bodu na hodnotu 101, přičemž optimismus zavládl ve vybraných odvětvích služeb, ale i v průmyslu,“ sdělil faei.cz Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Po dubnovém poklesu, kdy náladu podnikatelů negativně ovlivnila ekonomická nejistota vyplývající z rozhodnutí amerického prezidenta, se tak podnikatelům vrátila naděje hlavně na zvýšení tempa růstu výrobní činnosti v nadcházejících měsících,“ poznamenal Kymlička.

Připomněl, že důvěra spotřebitelská důvěra dokonce dosáhla nejvyšší hodnoty ta posledních šest měsíců a dostala se i nad svůj dlouhodobý průměr. Meziměsíčně se snížil podíl těch, kteří očekávají v následujících dvanácti měsících zhoršení celkové ekonomické situace v zemi.

„Mírně poklesl i podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících, ale také počet domácností, které hodnotí svoji současnou finanční situaci hůře než v předchozích dvanácti měsících,“ uvedl Kymlička.

Dobrou náladu by si podle něj mohli Češi udržet i do nadcházejících měsíců. „Podpořit by jej mohla také míra inflace, která v dubnu byla rekordně nízká,“ konstatoval Petr Kymlička z Moore Czech Republic.

Jak to dopadne s cly?

Jana Steckerová z Komerční banky potvrdila, že se spotřebitelé výrazně méně obávají zhoršení vývoje celkové hospodářské situace v Česku a také mají menší obavy ze zhoršení finanční situace. Vývoj indikátorů důvěry je tak zatím příznivý. Vše ale bude podle ní záležet na zaváděných clech.

„Průmyslový segment nyní těží ze snahy amerických firem a spotřebitelů předzásobit se výrobky před jejich zavedením. Jejich skutečné uvalení by však českou ekonomiku ve druhé polovině letošního roku podle našeho odhadu poslalo do mírné recese,“ uvedla Steckerová pro faei.cz.

Podle Radomíra Jáče, hlavního ekonoma společnosti Generali Investments CEE, je v případě průmyslu patrná disproporce mezi růstem optimismu ohledně očekávaného vývoje výrobní činnosti a opatrnosti ohledně výhledu exportů.

„Na průmysl a také na sentiment spotřebitelů mohou v dalších týdnech a měsících dále výrazně dopadat zprávy ohledně dění v oblasti obchodních cel, přičemž tyto dopady mohou být dle charakteru zpráv jak nepříznivé, tak pozitivní,“ sdělil Jáč redakci faei.cz.

Ekonom očekává, že se růst české ekonomiky, vyjádřený ukazatelem hrubého domácího produktu (HDP), letos zrychlí po loňském jednoprocentním růstu na 1,8 procenta.

„Jedním z tahounů by měla být spotřeba domácností, jíž by měla i nadále pomáhat kombinace nízké inflace a solidního růstu mezd, nálada spotřebitelů nicméně může procházet výkyvy pod vlivem geopolitického dění,“ uvedl Jáč.

„Nejistý zůstává vývoj v průmyslu, kde v uplynulých několika měsících h procházela nálada výkyvy oběma směry, samotný květen ovšem byl ve znamení nárůstu optimismu v tomto důležitém sektoru české ekonomiky,“ dodal hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Dobrá zpráva před volbami

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank uvedl, že vládní strany si před volbami mohly těžko přát lepší zprávu, než že důvěra spotřebitelů a podnikatelů v českou ekonomiku je poprvé za takřka čtyři roky dlouhodobě nadprůměrná. 

„Důvěra v českou ekonomiku se letos v květnu dostala nad svůj dlouhodobý, více než dvacetiletý průměr. A to poprvé za tři roky, od května 2022. Znatelně narůstá jak důvěra podnikatelů a firem, tak spotřebitelů,“ uvedl Kovanda pro faei.cz.

„Vzhledem k tomu, že v nadcházejícím předvolebním čase budou jistě ekonomická témata jako obvykle silně rezonovat, představuje výrazný růst důvěry v ekonomiku nepochybně ‚vodu na mlýn‘ vládním stranám,“ dodal Kovanda.

Potvrdil, že v průmyslu roste důvěra díky oddálení zavedení cel USA na dovoz z EU a díky naději, že se obchodní válka mezi oběma ekonomickými celky nakonec nerozhoří. „Lepší vyhlídka průmyslu a mezinárodního obchodu se pak v květnu odrazila také právě ve zvýšení důvěry spotřebitelů,“ dodal Kovanda.

Analytik společnosti PwC Dominik Kohut připomněl, že se indikátor důvěry konečně vrací na průměrné hodnoty před ruskou invazí na Ukrajinu. „Toto zlepšení může souviset s relativním zklidněním situace kolem celních válek Donalda Trumpa, které panovalo v době sběru dat,“ sdělil Kohut faei.cz.

Dodal, že aktuálně znovu nastoupila hrozba amerického prezidenta na zavedení 50% dovozních cel na EU. Pozitivně na květnový výsledek mohla působit také relativně stabilně se vyvíjející ekonomická situace v ČR i v EU, kde zatím nenastávají mnohdy katastrofické scénáře z kraje roku.

„Vidíme však, že index důvěry v ekonomiku bývá poměrně volatilní, což jeho vývoj do budoucna dělá v současné situace době trvajících nejistot kolem obchodní politiky Donalda Trumpa a trvající válce na Ukrajině velmi těžko predikovatelným,“ konstatoval Dominik Kohut.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek