Hlavním problémem českého průmyslu je nedostatek materiálu a potřebných komponent

Tuzemský průmysl si v červenci po očištění o kalendářní vlivy připsal meziroční nárůst výroby o sedm procent. Ještě silnější byl růst nových zakázek, meziročně o 18,9 procenta, a průmyslových tržeb, jež meziročně přidaly 12,1 procenta. Tahounem růstu výroby byla odvětví kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, elektrických zařízení a základních kovů.
Komplikace v dodávkách surovin a potřebných komponent mohou v dalších měsících vést k výkyvům výroby a brzdit celkový růst zejména v automobilkách a s nimi provázaných odvětvích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Letošní červenec měl o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku – bez očištění o kalendářní vlivy rostla letos v červenci průmyslová výroba meziročně o 1,1 procenta, trh očekával růst na úrovni 0,7 procenta.

Na meziroční výkon tuzemské průmyslové výroby i nadále působí poměrně příznivé statistické efekty v podobě nízké srovnávací základny, neboť loni ve třetím čtvrtletí se tuzemský průmysl stále postupně zvedal po úderu, který mu uštědřily jarní uzavírky spojené s první vlnou pandemie.

Na tuzemském průmyslu se ale zároveň negativně projevují komplikace a zpožďování v dodávkách surovin a potřebných dílů, což vede k prodlevám ve výrobě anebo i k částečným uzavírkám, jež se týkají například výroby motorových vozidel a s ní provázaných odvětví. Výroba motorových vozidel letos v červenci vykázala mírný meziroční pokles, o 0,8 procenta.

V tuzemském průmyslu silně rostou nové zakázky, v červenci meziročně o 18,9 procenta, takže na straně poptávky tuzemští průmysloví výrobci problémy neřeší. Samotné průmyslové firmy v průzkumech dávají najevo, že hlavní problémem, s nímž se aktuálně potýkají, je nedostatek materiálu a potřebných komponent.

Obávám se, že výpadky v dodávkách potřebného materiálu a dílu se budou na výkonu některých průmyslových odvětví nepříznivě projevovat i v dalších měsících. Pokud bychom pominuli problémy v dodávkách, tak situace v tuzemském průmyslu je velmi příznivá, zejména měřeno optikou růstu nových zakázek – ovšem problémy v dodávkách potřebných dílů a surovin pominout nelze, pro mnohé výrobce je to zásadní problém.

Za celý loňský rok tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, letos se velmi pravděpodobně dočkáme dvouciferného růstu průmyslové výroby. Aktuálně pro letošek očekávám celoroční růst průmyslové výroby tempem o něco vyšším než 11 procent.

Výkon průmyslu bude těžit ze silných objednávek a v meziročním vyjádření po většinu druhého pololetí vypomůže statistický efekt i nadále příznivé srovnávací základny.

Na druhou stranu ale platí, že komplikace v dodávkách surovin a potřebných komponent mohou v dalších měsících vést k výkyvům výroby a brzdit celkový růst zejména v automobilkách a s nimi provázaných odvětvích.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena