Hodnota povolených staveb v květnu výrazně klesla

Situace českého stavebnictví zůstává i nadále kritická, přestože v květnu meziročně posílilo. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla stavební produkce v pátém měsíci letošního roku meziročně o 11,6 procenta.
Situace českého stavebnictví zůstává i nadále kritická, přestože v květnu meziročně posílilo. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Situace českého stavebnictví zůstává i nadále kritická, přestože v květnu meziročně posílilo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Není to ale žádný velký důvod k oslavě, protože tento růst způsobila hlavně nízká srovnávací základna z loňského roku, za celý rok 2024 se totiž české stavebnictví propadlo o 2,4 procenta. Důležité statistiky navíc jasně ukazují, že stavebnictví z problémů venku rozhodně není.

Klíčový ukazatel, jak se bude sektoru dařit v nejbližší době, jsou vydaná stavební povolení. Stavební úřady jich v květnu vydaly 5 176, což je ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 1 598 stavebních povolení méně. Orientační hodnota těchto povolených staveb se propadla o 39,6 procenta na 32 miliard korun.

Bohužel jde o dlouhodobý trend, který ukazuje, že se staví a bude stavět mnohem méně. Stavební úřady vydaly během prvního čtvrtletí letošního roku podle ČSÚ v celém Česku jen 13 492 stavebních povolení, což je nejméně od roku 1999. Ještě nikdy v historii neklesl počet vydaných stavebních povolení pod patnáctitisícovou hranici. Až letos.

Stavebnictví nezachraňuje ani bytová výstavba. Podle ČSÚ se v celém Česku během května začalo stavět 2 673 bytů, což znamená meziroční pokles o 5,2 procenta. Nejvíce nových bytů se letos staví v Praze (3 687 bytů zahájených v rámci zcela nové výstavby). Přes tisícovku bytů zahájily stavební firmy už jen ve Středočeském kraji (1 429 bytů) a Jihomoravském kraji (1 270 bytů).

Stále více se tak projevuje vliv nezvládnuté digitalizace stavebního řízení, která už tak extrémně pomalý proces povolování nových staveb prakticky zablokovala. Stavební úřady pod náporem žádostí o stavební povolení doručených před začátkem digitalizace v podstatě zkolabovaly a nestíhaly ještě více než dříve.

Úředníci navíc místo posuzování stavebních záměrů odhalovali jednu chybu za druhou. Nakonec vláda přišla s polovičatým řešením spočívajícím v souběžném používání starého i nového systému povolování nových staveb. Tento legislativní kočkopes ale přišel příliš pozdě, což nyní jasně vidíme na stavebních statistikách. Z tohoto nekonečného dna se bohužel budeme dostávat ještě velmi dlouho.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek