
Podle ankety Asociace horských středisek se letos průměrné ceny skipasů se nezvýší a návštěvníky čekají také novinky, jako třeba modernizace dopravních zařízení a zasněžování, rozšíření tratí, zprovoznění několika selfservice pointů a další rozvoj on-line služeb. Do modernizace letos střediska investovala 750 milionů Kč.
„Přestože je pobyt na horách bezpečný, chceme poprosit i samotné návštěvníky, aby tato opatření dodržovali a nezapomínali na osobní odpovědnost. Naše zdraví leží v rukou všech,“ řekla Kateřina Neumannová, prezidentka AHS. Zajištění hygienických opatření bude skiareály stát miliony korun, jedno středisko tak jenom v zimě investuje několik set tisíc Kč.
„Konkrétně budou střediska zajišťovat například vyznačení rozestupů u pokladen a na nástupištích, desinfekci vnitřních i vnějších prostorů, kontrolu šátků či roušek, nové možnosti on-line nákupů i plateb a další. Můžeme se také připravit na úpravu organizace v lyžařské škole, nebo změny v pojetí akcí typů Aprés ski,“ upřesnil ředitel AHS Libor Knot.
Přestože na jaře skiareály utrpěly ztráty, netýkaly se jich prakticky žádné náhrady v rámci vládních kompenzačních programů. Také letošní letní sezónu, která obvykle trvá od května až do října, nelze považovat za povedenou, přestože během dvouměsíčního období letních prázdnin došlo ke zvýšené návštěvnosti hor v průměru o 15 % oproti loňskému roku. V jarních a podzimních měsících totiž došlo k výraznému propadu.
Otázkou proto samozřejmě zůstává, jak úspěšná budou nejnovější protipandemická vládní opatření a jak bude v příštích týdnech a měsících v Česku probíhat druhá vlna koronaviru. To bude pro letošní sezónu na tuzemských horách klíčové a hodně bude záležet na tom, jaká v blízké budoucnosti budou aktuální protipandemická opatření. Zavřené hotely a restaurace v kombinaci se zákazem konzumace alkoholu na veřejnosti moc návštěvníků na tuzemské hory moc návštěvníků nepřiláká.