Hracích automatů po novele zákona o regulaci hazardu paradoxně přibylo

Novela zákona o regulaci hazardu je platná téměř půl roku, ale hracích automatů paradoxně výrazně přibylo. Vyplývá to ze zjištění organizací Transparency International (TI) a Občané proti hazardu (OPH), které se problematice regulace hazardu dlouhodobě věnují. Po novelizaci legislativy platné od 1. ledna 2017 navíc monitorují naplňování zákona v praxi, aktivity regulátora (Ministerstva financí) a plnění povinností soukromých provozovatelů.

Hracích automatů po novele zákona o regulaci hazardu paradoxně přibylo. Foto: Pixabay

„V zákoně o hazardních hrách se proti původnímu návrhu neudržela hranice 15–30 automatů na hernu. Tím nastala situace, že v hernách, kde na to mají prostory, žádají provozovatelé o povolení pro další automaty. Ve městě, kde bylo v provozu třeba 10 heren se 150 automaty, jsou nyní 4 herny, ale je v nich 250 automatů. V mnoha městech tedy dochází k nárůstu počtu automatů, a to často výraznému,“ vysvětluje Martin Svoboda, předseda Občanů proti hazardu.

Za další problém Svoboda považuje pomalé rušení povolení k provozování automatů. „Dle našich zjištění je problém v liknavé a nekvalitní práci rozkladové komise ministerstva financí. Opravdu není možné, aby města a obce čekala na zrušení automatů, jejichž provoz je v kolizi s vyhláškou nebo zákonem, často rok nebo i dva. Takový proces má trvat maximálně půl roku,“ dodává.

NEEXISTUJE REGISTR HRÁČŮ

Třetím podstatným problémem je podle Svobody neexistující registr hráčů. Většina opatření nové hazardní legislativy byla přijata proto, aby hráče chránila před vznikem a rozvíjením závislosti. Bez registru problémových osob, které jsou např. na sociálních dávkách nebo v úpadku, lze však jen těžko adiktologické brzdy uplatňovat. Dosud nebyla ani vypsána soutěž na dodavatele registru, jeho realizace je tedy v nedohlednu. Řada opatření nové legislativy tak ztrácejí smysl.

„Ministerstvo financí se našim výtkám o nevysoutěžení registru hráčů bránilo argumentem, že se zpoždění předem očekávalo. S tím se dá souhlasit, pokud by se jednalo o zdržení v řádu několika měsíců. Nyní jsme ale v situaci, kdy půjde o zpoždění minimálně dvou let. V horším případě nebude registr hráčů fungovat nikdy. To by bylo velké vítězství hazardní lobby a určité podlehnutí jejímu tlaku. Je evidentní, že pokud má někdo opravdový zájem na tom, aby registr hráčů fungoval co nejpozději či vůbec, tak jsou to právě provozovatelé automatového hazardu,“ říká David Ondráčka, ředitel Transparency International.

KDO NEDODRŽUJE PRAVIDLA?

Desítky provozovatelů svou činnost v ČR ukončily nebo zmrazily a většina velkých „hráčů“ nová pravidla striktně dodržuje. To ale neplatí pro všechny, například pro společnost Sazka, která se dlouhodobě prezentuje jako společensky zodpovědná a bezproblémová firma.

„Z našeho monitoringu vyplývá, že Sazka porušuje proces registrace nových hráčů. Tato společnost umožňuje novým klientům tzv. zjednodušenou registraci, kdy se totožnost ověřuje pouze na internetu. To vede k tomu, že si mohou hráči zakládat neomezené množství hráčských kont na smyšlené identity,“ vysvětluje Svoboda.

„V důsledku neexistuje žádná kontrola, která by zabránila hrát lidem závislým nebo dokonce nezletilým. Dále jsme ověřili, že u Sazky lze dobíjet hráčské konto z platební karty, která nemá nic společného s majitelem herního účtu, a následně tyto peníze bez problému vybrat na pobočce,“ dodává.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek