Index Dow Jones oslabila největší americká zdravotní pojišťovna

Zatímco technologické akcie excelovaly a indexy S&P 500 nebo Nasdaq Composite již vymazaly letošní ztráty kvůli nadějným obchodním dohodám mezi USA a Čínou, Dow Jones Industrial Average (DJI) zatím tento optimismus nezasáhl.
Případ s akciemi UnitedHealth Group ukazuje, jak moc může index Dow Jones utrpět, když se jedna z jeho nejvýznamnějších složek dostane do problémů. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Případ s akciemi UnitedHealth Group ukazuje, jak moc může index Dow Jones utrpět, když se jedna z jeho nejvýznamnějších složek dostane do problémů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ke 14. květnu 2025 klesl o další 0,64 procenta a zatím to nevypadá, že by se jeho situace měla v dohledné době zlepšit. Může za to zejména prudký propad akcií UnitedHealth Group, největší americké zdravotní pojišťovny.

Kdysi hlavní pilíř indexu, dnes největší slabina

Spojené státy se v posledních letech potýkaly s rostoucími výdaji na zdravotní péči, ale až donedávna to velkým hráčům v tomto sektoru, jako je UnitedHealth, příliš nevadilo. Situace se nyní obrátila. V květnu společnost zrušila svůj finanční výhled na celý rok s odvoláním na nečekaně vysoké náklady, zejména v rámci vládního programu Medicare Advantage.

Generální ředitel Andrew Witty navíc oznámil náhlý odchod, i to byl pro trh další varovný signál. Reakce investorů byla rychlá a nekompromisní. Akcie se 14. května propadly o téměř 18 procent, což byl nejprudší denní pokles od roku 2008. A to jen několik týdnů poté, co čelil ztrátám kvůli špatným výsledkům za první čtvrtletí roku 2025.

Dow Jones má strukturální slabinu

Dow Jones se od ostatních hlavních indexů liší zásadním způsobem – váží společnosti podle absolutní ceny jejich akcií, nikoli podle tržní kapitalizace. Akcie UnitedHealth byly jedny z nejdražších v indexu, a proto jejich prudký pokles výrazně oslabil bodovou výkonnost DJI.

Zatímco UnitedHealth představuje jen něco málo přes jedno procento indexu S&P 500, společnost před propadem představovala téměř devět procent své celkové váhy v indexu Dow. Ani složení indexu v této situaci společnosti Dow nepomáhá.

Zatímco technologicky zdatný Nasdaq a diverzifikovaný S&P 500 těží z akcií, jako Nvidia, Super Micro Computer a Palantir, Dow má jen hrstku technologických společností – a žádná z nich není současným tahounem trhu.

Zdroj: tradingview.com, David Matulay, InvestingFox
Zdroj: tradingview.com, David Matulay, InvestingFox

Ve stejný den, kdy se UnitedHealth propadl, Nvidia vzrostla o 5,6 procenta, což přidalo významnou pozitivní trakci indexu S&P 500. Indexy vážené podle tržní kapitalizace tak dokázaly růst i přes problémy v jiném sektoru. Dow tuto výhodu nemá – je konzervativnější, více orientovaný na společnosti tradiční ekonomiky a strukturálně méně připravený na vlny technologického boomu.

Úleva od inflace a Fed jako podpůrný faktor

Trhy si v uplynulém týdnu oddechly i díky příznivému makroekonomickému vývoji. Dubnové údaje o inflaci byly příznivé, což podpořilo očekávání, že Fed, americká centrální banka, bude v letošním roce pokračovat v uvolňování měnové politiky.

Trhy v současné době očekávají dvě snížení sazeb do konce letošního roku, přičemž první z nich má přijít již v září. To zlepšilo celkový sentiment, opět ve prospěch indexů Nasdaq a S&P. Na druhou stranu ani zde Dow Jones příliš nezabodoval – očekávání růstu a vyšší citlivost na sazby hrají více do karet technologickým akciím než těm tradičním.

Zdroj: tradingview.com, David Matulay, InvestingFox
Zdroj: tradingview.com, David Matulay, InvestingFox

Náladu investorů krátce ovlivnilo také oznámení o dočasném snížení cel mezi USA a Čínou – konkrétně o 90denní odklad některých opatření. Tato zpráva vyvolala pozitivní reakci, zejména v cyklických sektorech a vývozcích, ale trh si rychle uvědomil, že jde pouze o taktické gesto, nikoli o systematický obrat ve vztazích mezi oběma ekonomikami.

Případ s akciemi UnitedHealth Group ukazuje, jak moc může index Dow Jones utrpět, když se jedna z jeho nejvýznamnějších složek dostane do problémů. Struktura indexu je jeho největší slabinou, a přestože jde o historicky důležitý benchmark, jeho vypovídací hodnota pro dnešního investora je stále nižší a nižší.

Na rozdíl od moderních indexů, které berou v úvahu skutečnou velikost společností na trhu, Dow Jones je nadměrně ovlivněný výkyvy drahých akcií, a proto dnes zaostává. Investoři, kteří sledují pouze „hlavu“ indexu, mohou snadno přehlédnout, co se ve skutečnosti děje pod povrchem.

Autor je analytik InvestingFox
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek