Indexy nákupních manažerů za eurozónu nezklamaly

Názor
Souhrnný PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.) za země eurozóny dosáhl v červenci svého jednadvacetiletého maxima (60,6 bodů). Podle očekávání jej nahoru vytáhly především rozvolňující se služby, zatímco výsledky z průmyslu zamířily dolů (nikoliv však v Německu!). Důvodem rozhodně není, že by průmyslu chyběly zakázky. Právě naopak.
Uvolňování restrikcí se velmi příznivě odráží ve službách. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nové objednávky v průmyslu stále svižně rostou, avšak nedostatek komponent brzdí dokončovat výrobu, a tak je patrný i výrazný nárůst rozpracované výroby. Důsledkem však není jen zpomalování dosavadního tempa průmyslu, ale i výrazně vyšší ceny.

Za nimi však nemůžeme hledat pouze stále nefunkční dodavatelské řetězce, které jsou kritickým momentem v tolik rozšířeném systému just-in-time, ale i rychle rostoucí náklady na vstupy. Při pohledu na vývoj cen ropy a kovů to však není žádné velké překvapení.

V každém případě průmyslový PMI zůstává daleko nad padesátibodovou hranicí (je dokonce nad šedesátkou, pozn. aut.), takže nelze mluvit o propadu, ale jen o zpomalování dřívějšího růstu výroby. I proto firmy dál nabírají nové zaměstnance a přispívají tak k poklesu celkové nezaměstnanosti. Nezbývá než „jen“ zvládnout nedostatek komponent, který asi nejlépe ilustruje situace v automobilovém průmyslu.

PSALI JSME:
Problém s nedostatkem čipů bude trvat několik let, varuje šéf Intelu

Jak už je uvedeno v úvodu, uvolňování restrikcí se velmi příznivě odráží na PMI ve službách, který se rovněž dostal nad hranici 60 bodů. Firmám ve službách svižně rostou tržby, objednávky, zaměstnanost a rovněž i ceny na vstupu i výstupu.

Výsledky PMI potvrzují očekávání, že služby jsou hlavním motorem růstu ve druhém i třetím čtvrtletí letošního roku. Ohrozit je v tuto chvíli může pouze další rozvinutí pandemie, ke které se však budou jednotlivé země stavět s ohledem na pokrok v očkování obyvatel.

Opakování lockdownů v míře, kterou jsme zde viděli v zimě či na jaře, se zdá proto málo pravděpodobné. I proto zůstává výhled pro eurozónu pro druhé pololetí i nadále velmi příznivý.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny se ve druhém čtvrtletí vymanila z recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB